Zakazy zniesione, drób na wolności

  • 14.02.2020, 10:21 (aktualizacja 14.02.2020, 10:26)
  • GD
Zakazy zniesione, drób na wolności
Wojewoda lubelski uchylił rozporządzenie w sprawie zwalczania wysoce zjadliwej grypy ptaków m.in. na terenie powiatu krasnostawskiego. W skrócie oznacza to, że możliwe jest już wyprowadzanie z gospodarstwa i wprowadzanie do niego drobiu lub innych ptaków.

Na terenie powiatu stwierdzone zostały dwa ogniska ptasiej grypy. Źródłem choroby w Olchowcu-Kolonii mogło być dzikie ptactwo. Natomiast w Wólce Orłowskiej doszło do tzw. zakażenia wtórnego.

Pod koniec grudnia na fermę lisów w Wólce Orłowskiej trafiło ok. 8 ton skażonej padliny. Transport martwych indyków przyjechał z gminy Uścimów, gdzie obecność wirusa ptasiej grypy stwierdzono w sześciu miejscach. Łącznie do utylizacji na terenie powiatu lubartowskiego trafiło prawie 127 tysięcy ptaków. Straty oszacowano na około 9 mln zł.

Śledztwo w sprawie dwóch przypadków ptasiej grypy w powiecie krasnostawskim prowadzi Prokuratura Rejonowa w Zamościu. Postępowanie toczy się w kierunku sprowadzenia niebezpieczeństwa dla życia lub zdrowia wielu osób albo dla mienia w wielkich rozmiarach. Kto powoduje zagrożenie epidemiologiczne lub szerzenie się choroby zakaźnej albo zarazy zwierzęcej lub roślinnej, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8. Jeżeli sprawca działa nieumyślnie, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

GD

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe