Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama Reklama MAREX

Ostatnia szansa dla MPEC

W ostatniej chwili pod obrady rady miasta trafiła uchwała w sprawie wyrażenia zgody na zbycie udziałów Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej i określenie trybu ich sprzedaży. Dokument precyzuje ważne kwestie związane z transakcją, ale i przygotowaniami do niej oraz "poprawia" wcześniej podjętą przez radę uchwałę.
Ostatnia szansa dla MPEC

- Podjęliśmy współpracę z kancelarią prawną i przygotowujemy się do tego, aby ta procedura sprzedaży wkrótce ruszyła. W trakcie przeglądania dokumentów przez prawników okazało się, że są kwestie, które musimy poprawić - argumentował nowy projekt uchwały Artur Jędruszczuk, prezes MPEC.

Sytuacja miejskiej spółki ciepłowniczej do najłatwiejszych nie należy, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest sprzedaż udziałów. Pomysł pojawił się przed rokiem i nadal jest rozpatrywany. Dzięki uchwale podjętej przez radę w ubiegły piątek, procedury wyłonienia kupca spółki będą bardziej przejrzyste i konkurencyjne, a wprowadzone zapisy wzmocnią ochronę interesów miasta. Jest to już drugi dokument w tej samej sprawie, tym razem  przygotowany w oparciu o silne wsparcie kancelarii prawnej. Od września 2019, kiedy podejmowana była pierwsza uchwała, zmieniły się realia w spółce. Chodzi m.in. o pozyskaną dotację.

Uchwalona procedura wprowadza m.in. obowiązek ogłoszenia zaproszenia do złożenia ofert na stronach Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Miasta Chełm i spółki MPEC.

- Rozwiązanie to powinno zwiększyć szansę na pozyskanie większej liczby ofert. We wcześniejszej uchwale zapis dotyczył tylko wysyłania przez zespół negocjacyjny ofert, bez ich upublicznienia, co znacznie ograniczało możliwości dotarcia do potencjalnych zainteresowanych - wyjaśnia prezes spółki Artur Jędruszczuk. - Dzięki tej zmianie oferta może zainteresować także przedsiębiorstwa energetyczne.

Kolejna zmiana dotyczy kwoty wadium. Została ona ustalona na milion złotych. Jak twierdzą urzędnicy, wyższa kwota oczekiwanego wadium w większym stopniu zabezpieczy interes miasta w skutecznym zawarciu umowy ze zwycięskim oferentem. Skrócono też maksymalny czas negocjacji z 45 dni do 30.

Ponadto w przygotowywanej dokumentacji spółka będzie mogła teraz uwzględnić dofinansowanie na budowę nowego układu wysokosprawnej kogeneracji, co będzie miało istotne znaczenie dla wyceny MPEC.

- Oznacza to, że wskazana obecnie wycena spółki zostanie zaktualizowana po przedstawieniu ofert wstępnych. Chodzi o to, aby zespół negocjacyjny, który będzie pracował nad tymi ofertami, miał już wycenę uwzględniającą dotacje - tłumaczy Jędruszczuk. Ostatnia istotna zmiana zapisana w uchwale mówi o doprecyzowaniu, które nieruchomości należące do spółki, a niesłużące prowadzeniu przez nią podstawowej działalności, wyłączone zostaną z transakcji i przekazane na rzecz miasta.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Mieszkaniec Dyrekcji DolnejTreść komentarza: Przecież Ceramiczna i Szpitalna były nie tak dawno robione!!!W Chełmie są też inne ulice ,na których czas się zatrzymał w latach 70 czy 80 XX wieku(np.Wołyńska ,Chomentowskiego ,Kilińskiego i wiele innych)Data dodania komentarza: 25.04.2024, 14:20Źródło komentarza: Chełm. Drogowcy zaczęli pracę - są utrudnienia!Autor komentarza: TomcioTreść komentarza: W końcu to ruszyłoData dodania komentarza: 25.04.2024, 13:41Źródło komentarza: Chełm. Drogowcy zaczęli pracę - są utrudnienia!Autor komentarza: WesołyTreść komentarza: To co oferuje Szfranek nie jest jakaś rewelacją dla gminy. Niestety ale jest to jedyna szansa aby ten zalew w końcu zaczął przynosić jakieś zyski. Budowa zalewu była czystą głupotą w zasadzie pod każdym względem. Zalew w sawinie nigdy nie stanie się atrakcją turystyczną . A). Powodów jest 4 ( nie własciwa lokalizacja , niewłaściwe podłoże , zapaść demograficzna , w promieniu 30 km znajdują się inne dużo ładniejsze zbiorniki i jeziora mające zdecydowanie większy potencjał turystyczny) B). Zalew nie spełania roli zbiornika retencyjnego . Co on ma nawadniać ? Jest położony w takim miejscu że w przypadku suszy nie ma możliwości spiętrzenia wody aby nawodnić okoliczne pola . C), Wbrew propagandzie głoszonej przez osoby bez intelektu ZALEW NIE MA SZANS ABY STAĆ SIĘ MOTOREM ROZWOJU DLA SAWINA . Na chwilę obecną zalew przynosi jedynie straty. Koło wędkarskie które operyje na tym zalewie przynosi jedynie drobne kwoty potrzebne na utrzymanie infrastruktury oraz zapewnia wykonywanie prac porzadkowych. Straty jakie przynosi zalew to nie tylko zadłużenie wobec wykonawcy oraz banków które wykupiły dług w formie obligacji . To także straty wynikające z utraconego dochodu.Data dodania komentarza: 24.04.2024, 23:40Źródło komentarza: Gm. Sawin. Marzy o uzdrowisku. Prosi radnych o ziemięAutor komentarza: WesołyTreść komentarza: Trzeba otwierać okna szeroko aby poczuć prawdziwą wieś. Tego telewizornia nie przekaże :DData dodania komentarza: 24.04.2024, 23:15Źródło komentarza: Gm. Sawin. Marzy o uzdrowisku. Prosi radnych o ziemięAutor komentarza: wszyscy wonTreść komentarza: skoro taki ... ... jak motyka został wiceministremData dodania komentarza: 24.04.2024, 21:15Źródło komentarza: Komu od lipca dołożą do rachunków za prąd? Znamy limity zarobków
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama