Podwyżka płac to fikcja

  • 12.02.2020, 08:54
  • red
Podwyżka płac to fikcja
- Wyższa płaca minimalna to pic na wodę – mówią pracownicy chełmskiego szpitala z tak zwanych grup pomocniczych. - Dyrekcja wliczyła nam dodatki do ustawowej podwyżki. Nie godzimy się na to i będziemy walczyć o swoje.

Pracownicy czują się oszukani, bo zamiast tak głośno reklamowanej przez rząd 2600 zł płacy minimalnej, dostali ... kilkaset złotych "w plecy".

- Spodziewałam się, że te 2600 zł to podstawa, od której będzie liczone stażowe. Już snułam plany, na co przeznaczę podwyżkę i ... dostałam pasek z wydrukiem pensji. Jestem do tyłu prawie 200 złotych - żali się pracownica szpitala.

Okazało się, że jej płaca zasadnicza to trochę ponad 2000 zł. To od tej kwoty policzony został dodatek stażowy. A pracodawca na poczet wymuszonej ustawą podwyżki, wliczył do pensji dodatek świąteczny i wyrównawczy.

- Moje wynagrodzenie praktycznie nie wzrosło. Mało tego, po ponad 20 latach pracy będą niedługo zarabiać mniej niż nowo zatrudnieni, bo oni na dzień dobry dostaną 2600 zł samej podstawowej.

W chełmskim szpitalu sprawa wliczenia dodatków wyrównawczych do pensji minimalnej dotyczy ponad  400 osób. Wielu z nich sprawą chce zainteresować Państwową Inspekcję Pracy, a w dalszej kolejności złożyć pozew do Sądu Pracy przeciwko pracodawcy.  Liczą na pomoc  związków zawodowych.

- Na pewno nie pozostawimy ich samych sobie – usłyszeliśmy w zarządzie Solidarność  80 chełmskiego szpitala. Związek zrzesza w dużej części pracowników tzw. grup pomocniczych. – Zorganizujemy spotkanie z członkami związku, żeby ustalić nasze działania. Chcemy spotkać się też z dyrekcją szpitala. Czekamy również na informacje z ministerstwa, bo chcemy wiedzieć, czy ten sposób naliczania poborów jest zgodny z prawem.

O sprawie usiłowaliśmy porozmawiać z dyrektor szpitala Kamilą Ćwik, jednak była dla nas niedostępna.

red

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
luna
luna 13.02.2020, 18:53
Jak personel pomocniczy zastrajkuje ,,co zrobi Nowa..Pani dyrektor z partyjnego,,nadania ..dobrej zmiany,,,Od wielu lat oszukują płacowo w Chełmskim szpitalu płaca podstawowa- zasadnicza daleko odbiega od minimum jakie obowiązuje .2053 brutto!!!!!! to nie 2600 brutto . Wyzysk w świetle prawa.... i sprawiedliwości... Szarego pracownik można okradać jawnie ale do czasu!!!!!!!! Do Strajku Marsz!!!
Polak
Polak 13.02.2020, 07:53
I tak wszystkich wywalą pozamykają na kłódki najlepiej jak byśmy się nic nieodzywali a oni itak zrobią swoje to wszystko jest jedną wielką paranoja te podwyżki i to co oni nam obiecują wsadzają swoich i basta
Zxc
Zxc 13.02.2020, 00:52
Dodatek stazowy, dodatek swiąteczny, zajaczkowe, karpiowe.....no coz jak swiat swiatem byli rowni i rowniejsi.
wiesia
wiesia 22.02.2020, 08:11
W szpitalu pracownicy nie mają świątecznych talonów -dodatków typu ...karpik ..jajeczko ...jak w innych firmach a 2053 brutto podstawy chciałbyś zarabiać? Więc nie pisz że są równi i równiejsi i to zależy w której strony się patrzy ..Ubranie tz robocze tez musisz sobie kupić bo jeden komplet na ileś lat to chyba żałosne...szpital szuka wszędzie oszczędności kosztem pracowników .

Pozostałe