Lokalny prymitywista podbija Zachód Europy

  • 09.02.2020, 07:29
  • AN
Lokalny prymitywista podbija Zachód Europy
Prace Stanisława Koguciuka, chełmskiego prymitywisty, prezentowane są w jednym z kościołów protestanckich w Nordenham. Inicjator wystawy to pastor Frank Klimek, niemiecki duchowny i jednocześnie przyjaciel chełmskiego muzeum.

Pastor Klimek jest wielkim miłośnikiem polskiej sztuki ludowej. Pracami Koguciuka zafascynował się podczas ostatniej wizyty w Muzeum Ziemi Chełmskiej.

- Współpracujemy z pastorem od lat. Jego zainteresowania rozpoczęły się od twórczości Romana Śledzia. Fascynacja Koguciukiem związana jest niewątpliwie z autentycznością tego artysty. Maluje tak, jak potrafi, jak czuje, a pastor ma wyjątkowy dar dostrzegania artystów autentycznych - wyjaśnia Ilona Sawicka z działu Etnografii Muzeum Ziemi Chełmskiej.

Obrazy wystawiane w świątyni spodobały się Niemcom, bo - jak mówi Sawicka - były zupełnie inne od tej sztuki, z którą w swoim mieście czy kraju spotykają się na co dzień.

- Koguciuk to prymitywista. Maluje w sposób nawiązujący do twórczości dziecięcej, jego obrazy są wyidealizowane. I to właśnie podobało się odbiorcom. Krajobrazy prezentowane przez naszego artystę były dla nich dużym kontrastem w porównaniu do tego, co znają z własnego otoczenia. Stare chaty, pokazywane obyczaje były dla wielu osób czymś zupełnie nowym - relacjonuje Sawicka.

Dla Muzeum Ziemi Chełmskiej nawiązanie współpracy z pastorem to możliwość tworzenia wspólnych projektów, ale także promocja naszej sztuki ludowej, która dotąd nie cieszyła się zainteresowaniem północnych Niemiec. Ta sztuka jest autentyczna, kompletnie niepasująca do ich poukładanego świata, co jednocześnie fascynuje odbiorców.

Choć wystawa Koguciuka gościć będzie w kościele do połowy marca, pastor Klimek już planuje kolejny projekt z naszym muzeum. Tym razem w swoim mieście chce promować kolejnego chełmskiego artystę - Romana Śledzia. Na wystawę ma się składać siedem rzeźb tworzących cykl o stworzeniu, przedstawiających kulę ziemską i to, co się działo podczas biblijnego opisu stworzenia świata.
AN

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe