Inkubator przetworzy owoce i warzywa

  • 09.02.2020, 07:18
  • GD
Inkubator przetworzy owoce i warzywa
Największą inwestycją w tegorocznym budżecie gminy jest przebudowa i zmiana sposobu użytkowania części budynku szkoły w celu utworzenia pierwszego w powiecie krasnostawskim inkubatora przetwórstwa lokalnego w Boniewie.

- Planowany koszt inwestycji  to 885 tys. zł. W jej ramach powstanie kuchnia do przetworzenia owoców miękkich i przygotowania ich do sprzedaży na targowisku w Boniewie, które zamierzamy uruchomić w tym roku. Z inkubatora będą mogły korzystać stowarzyszenia kobiece i lokalni przedsiębiorcy z terenu gminy i powiatu krasnostawskiego - mówi wójt Janusz Pędzisz.

Na projekt związany z odnawialnymi źródłami energii (solary, pompy ciepła, fotowoltaika) zarezerwowano w budżecie 633 tys. zł. Z udziałem środków z Lokalnej Grupy Działania "Krasnystaw PLUS" planowana jest budowa świetlicy wiejskiej w Ksawerówce (138 tys. zł).

- Świetlica ma pełnić funkcje społeczne, m.in. będzie siedzibą utworzonego w ub. roku Koła Gospodyń Wiejskich w Ksawerówce. Budynek doczeka się termomodernizacji, zostanie również zagospodarowany teren, gdzie powstanie plac zabaw i miejsce do rekreacji. Dodatkowo pojawi się zadaszona wiata przystankowa - dodaje wójt Fajsławic. 

Rozbudowa sieci wodno-kanalizacyjnej w Woli Idzikowskiej będzie kosztowała 69 tys. zł. Inwestycja ma zachęcić młodych ludzi do osiedlania się na terenach jeszcze niezabudowanych.

Pomoc finansowa dla powiatu krasnostawskiego na przebudowę ok. 2 km drogi powiatowej w Siedliskach Drugich wyniesie 390 tys. zł. Inwestycja przewiduje również budowę chodnika, który poprawi bezpieczeństwo m.in. w okolicach szkoły i kościoła.

- Inwestycji w ciągu roku może być więcej. Między innymi czekamy również na rozpatrzenie projektu na zagospodarowanie zbiornika wodnego w Fajsławicach. Będziemy też składali wnioski do Funduszu Dróg Samorządowych - kwituje Janusz Pędzisz.

GD

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe