Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama Reklama MAREX

UMCS pomoże w rozwoju gminy

Gmina rozpoczęła współpracę z Uniwersytetem Marii Curie-Skłodowskiej. Samorządowcy, ale także mieszkańcy gminy, będą mogli korzystać z wiedzy i doświadczenia wykładowców oraz studentów tej lubelskiej uczelni.
UMCS pomoże w rozwoju gminy

27 stycznia naukowcy z UMCS byli gośćmi gminnych radnych. Przedstawili zebranym, jaki może być zakres tej współpracy. W zasadzie dotyczyć ona może każdej dziedziny życia. m.in. opracowania i konsultowania dokumentów strategiczno-planistycznych, w tym: planów zagospodarowania przestrzennego, strategii, analiz finansowych JST, programowania rozwoju lokalnego, partnerstwa, dialogu obywatelskiego. Ponadto jednostki samorządu terytorialnego mogą liczyć na pomoc w działaniach z zakresu ochrony i monitoringu środowiska oraz oceny oddziaływania przedsięwzięć na środowisko. Uczelnia posiada także bogate zaplecze do opracowania materiałów promocyjno-reklamowych oraz realizacji projektów promocyjnych i kulturalnych dla gmin. Naukowcy UMCS oferują współpracę w tworzeniu i przetwarzaniu baz danych przestrzennych, wprowadzaniu innowacyjnych rozwiązań z zakresu np. e-administracji, a ponadto prowadzenie badań statystycznych, socjologicznych, rynkowych i marketingowych z zakresu turystyki, gospodarki i kultury oraz tłumaczenia i konsultacje językowe.

Jak powiedziała Jolanta Rodzoś, dziekan Wydziału Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMCS, uczelnia już współpracuje z wieloma jednostkami samorządu terytorialnego, łącząc wiedzę teoretyczną z praktyką. W realizację prac aktywnie włączą się studenci ze Studenckiego Koła Naukowego Planistów "Smart City".

Interesującą prezentację zatytułowaną "Prognoza hydrologiczno-hydrograficzna zmian stosunków wodnych w zlewni cieku Mokry Rów w wyniku zakończenia zrzutu wód z cementowni Rejowiec" przedstawił Stanisław Chmiel z Katedry Hydrologii i Klimatologii Instytutu Nauk o Ziemi i Środowisku. Gotowej recepty na rozwiązanie tego problemu nie podał, wymaga to bowiem pogłębionych badań naukowych.

- Ten temat jest nam szczególnie bliski – mówi Zdzisław Krupa, wójt gminy Rejowiec Fabryczny. – Musimy zastanowić się, co zrobić, by nie doszło do zakłócenia warunków wodnych. A naukowcy mogą nam w tym pomóc. Wstępną umowę już mamy.

Przedstawione radnym prezentacje miały zachęcić ich do opracowania listy tematów, którymi ewentualnie mogliby się zająć naukowcy i studenci. Radny Piotr Prokopiuk pytał np. o przygotowanie wizualizacji wsi Krzywowola sprzed 1939 roku. Takie prace wykonują studenci i jeżeli tylko znajdą się dokumenty dotyczące tego okresu i chętny, który podejmie się tego zadania, problemu nie ma.

Dodatkową zachętą do skorzystania z ofert UMCS jest to, że wiele tematów realizowanych jest bez żadnych opłat.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama