Hulajnogi będą... rowerami

  • 07.02.2020, 08:01
  • MP
Hulajnogi będą... rowerami
Nie milknie dyskusja na temat klasyfikacji hulajnóg elektrycznych. Jest jednak przełom, ponieważ w zeszłym tygodniu Rada Ministrów rozpoczęła prace nad projektem, który ma uregulować ich status prawny. Jeśli nowe przepisy wejdą w życie, te urządzenia transportu osobistego będą traktowane jako rowery.

Zgodnie z przygotowywaną nowelizacją, UTO, czyli każde urządzenie transportu osobistego będzie prawnie definiowane tak samo, jak rower. W ten przepis wpisze się środek transportu z napędem elektrycznym, którego szerokość nie przekracza 0,9 m, długość 1,25 m, masa własna 20 kg, a maksymalna prędkość 25 km/h. Nie będą się nim mogły poruszać dzieci poniżej 10. roku życia.

Osoby korzystające z hulajnóg elektrycznych oraz innych UTO będą miały również te same uprawnienia i obowiązki co rowerzyści, w tym konieczność jazdy ścieżką rowerową lub pasem dla rowerów, a także posiadanie przy sobie karty rowerowej. Zmiany obejmą także producentów oraz sklepy sprzedające takie urządzenia, które będą musiały spełniać wszystkie wymogi bezpieczeństwa.

Choć taka klasyfikacja UTO może dziwić, to w skali europejskiej nie jest niczym nowym. W Holandii są one traktowane nie jako rowery, ale wręcz na równi z lekkimi motorowerami, w Danii mogą ich używać osoby powyżej 15. roku życia, zaś w Niemczech wyznaczono dla nich limit prędkości na 20 km/h.

MP

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe