Wyższa akcyza na papierosy. W przyszłości kilkadziesiąt za paczkę

  • 06.02.2020, 10:42 (aktualizacja 06.02.2020, 11:06)
  • oprac. MP
Wyższa akcyza na papierosy. W przyszłości kilkadziesiąt za paczkę
Ministerstwo Zdrowia nie ustaje w walce ze szkodliwym nałogiem Polaków, jakim jest palenie. Być może do sięgania po papierosy zniechęci naszych rodaków zaplanowana podwyżka akcyzy do 70% ceny paczki.

"Delikatne" metody zwalczania uzależnienia od nikotyny dają marne skutki. Coraz mocniejsze i bardziej drastyczne ostrzeżenia o jej szkodliwości, umieszczane na paczkach papierosów, nie odstraszają palaczy od "dymka". Także podwyższana kilkukrotnie w ostatnich latach akcyza nie przyniosła zamierzonego efektu. Dlatego też Ministerstwo Finansów zaproponowało wprowadzenie radykalnych środków, które przewiduje Narodowa Strategia Onkologiczna, a dokładnie takich, aby do 2028 r. akcyza na papierosy wzrosła aż do 75% ceny paczki.

Tę liczbę nieco zredukowało Ministerstwo Finansów, głównie w obawie przez poszerzeniem się szarej strefy, zmniejszając ją do wspomnianych 70%. Jak jednak szacują ekonomiści, w ten sposób cena paczki papierosów może podskoczyć aż do... 60 zł. To jednak nic w porównaniu z pomysłem Głównego Inspektora Sanitarnego, który powiedział, że paczka mogłaby kosztować nawet 100 zł. Dodał jednak, że to tylko symboliczna kwota, ponieważ chciał w ten sposób zobrazować, ile pieniędzy palacze dosłownie "puszczają z dymem".

Aktualnie palaczem jest co czwarty Polak, ale odkąd ceny papierosów zaczęły rosnąć przez ostatnie lata, ich liczba i tak dwukrotnie spadła. Czy po tak drastycznych wzrostach akcyzy całkowicie przestaniemy palić? Na to pytanie odpowiedź poznamy w przyszłości.

oprac. MP

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Emeryt
Emeryt 06.02.2020, 18:38
No to obce pañstwa zarobią na głupocie Polaków
Noemcy Czesi zadna podwyżka ceny nic tu nie da ,a może uatrakcyjjnić jako produkt zakazany

Pozostałe