Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama Bank Spółdzielczy

Prezydenci murem za Andrzejem Dudą

Prezydenci Chełma, Zamościa, Stalowej Woli i Raciborza apelują o przypomnienie prawdy historycznej dotyczącej II wojny światowej. Wydali wspólne oświadczenie w sprawie prób fałszowania historii. - Wspieramy ponad podziałami Prezydenta RP pana Andrzeja Dudę. Zwracamy się do naszych miast partnerskich z apelem o przypomnienie prawdy historycznej - wyjaśnia gospodarz chełmskiego ratusza.
Prezydenci murem za Andrzejem Dudą

- W ostatnim czasie jesteśmy świadkami próby budowania nowej narracji historycznej dotyczącej okresu II wojny światowej. Jest to próba zmiany historii i postawienia naszego Państwa w niekorzystnym, fałszywym świetle. To obraza i brak szacunku dla wszystkich ofiar II wojny światowej - dla żołnierzy, polskich bohaterów, którzy oddali życie za wolność i pokój. Z szacunku do nich musimy, ponad podziałami, zaprotestować - argumentują swoje stanowisko prezydenci miast.

Gospodarze wymienionych miast apelują do swoich zagranicznych miast partnerskich o przypomnienie prawdy historycznej podczas obrad rad miast, miejskich wydarzeń lub innych uroczystości.

- Zwracamy się z prośbą o przesłanie tych informacji dalej, do kolejnych zaprzyjaźnionych miast i regionów. Prawda historyczna musi wybrzmieć. Nie możemy pozwolić na jej fałszerstwo. Nie możemy biernie patrzeć i słuchać, jak na potrzeby wewnętrznej polityki inne państwa próbują budować fałszywą retorykę. Polska to dumny naród z wielkimi tradycjami. Z dobrymi, otwartymi na świat ludźmi  - zapewniają prezydenci.

W tekście, który włodarze chcą rozpropagować wśród zagranicznych miast partnerskich, podkreślono, że w ostatnim czasie jesteśmy świadkami próby budowania nowej narracji historycznej dotyczącej okresu II wojny światowej. W apelu odnoszą się do istotnych dla polskiej historii wydarzeń: wybuchu II wojny światowej, paktu Ribbentrop-Mołotow, mordu w Katyniu, holokaustu czy powstania warszawskiego.

Prezydenci przypominają, że II wojna światowa rozpoczęła się 1 września 1939 roku od ataku Niemiec na Polskę, a kilka dni wcześniej - 23 sierpnia - Niemcy i Rosja zawarły pakt Ribbentrop-Mołotow, którego celem było zniszczenie Polski. Sprzeciwiają się zarzutom, iż "Polacy wyssali antysemityzm z mlekiem matki".

Chodzi o słowa, jakie w grudniu w trakcie spotkania z dziennikarzami z całego świata wypowiedział prezydent Rosji. Stwierdził on m.in. , że "stawianie na jednej płaszczyźnie ZSRR i Niemiec hitlerowskich jest szczytem cynizmu", a Polska "sama wzięła udział w rozbiorze Czechosłowacji", zajmując Zaolzie. Dodał też, że wojska sowieckie "wkroczyły do Polski (17 września 1939 roku) po tym, kiedy polski rząd utracił kontrolę nad swoimi siłami zbrojnymi". W kolejnych dniach prezydent Rosji przekonywał też, że przyczyną II wojny światowej nie był pakt Ribbentrop-Mołotow, a m.in. układ monachijski z 1938 roku, a przedwojennego polskiego ambasadora w Niemczech Józefa Lipskiego nazwał antysemitą.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
KOMENTARZE
Autor komentarza: Mieszkaniec Dyrekcji DolnejTreść komentarza: Przecież Ceramiczna i Szpitalna były nie tak dawno robione!!!W Chełmie są też inne ulice ,na których czas się zatrzymał w latach 70 czy 80 XX wieku(np.Wołyńska ,Chomentowskiego ,Kilińskiego i wiele innych)Data dodania komentarza: 25.04.2024, 14:20Źródło komentarza: Chełm. Drogowcy zaczęli pracę - są utrudnienia!Autor komentarza: TomcioTreść komentarza: W końcu to ruszyłoData dodania komentarza: 25.04.2024, 13:41Źródło komentarza: Chełm. Drogowcy zaczęli pracę - są utrudnienia!Autor komentarza: WesołyTreść komentarza: To co oferuje Szfranek nie jest jakaś rewelacją dla gminy. Niestety ale jest to jedyna szansa aby ten zalew w końcu zaczął przynosić jakieś zyski. Budowa zalewu była czystą głupotą w zasadzie pod każdym względem. Zalew w sawinie nigdy nie stanie się atrakcją turystyczną . A). Powodów jest 4 ( nie własciwa lokalizacja , niewłaściwe podłoże , zapaść demograficzna , w promieniu 30 km znajdują się inne dużo ładniejsze zbiorniki i jeziora mające zdecydowanie większy potencjał turystyczny) B). Zalew nie spełania roli zbiornika retencyjnego . Co on ma nawadniać ? Jest położony w takim miejscu że w przypadku suszy nie ma możliwości spiętrzenia wody aby nawodnić okoliczne pola . C), Wbrew propagandzie głoszonej przez osoby bez intelektu ZALEW NIE MA SZANS ABY STAĆ SIĘ MOTOREM ROZWOJU DLA SAWINA . Na chwilę obecną zalew przynosi jedynie straty. Koło wędkarskie które operyje na tym zalewie przynosi jedynie drobne kwoty potrzebne na utrzymanie infrastruktury oraz zapewnia wykonywanie prac porzadkowych. Straty jakie przynosi zalew to nie tylko zadłużenie wobec wykonawcy oraz banków które wykupiły dług w formie obligacji . To także straty wynikające z utraconego dochodu.Data dodania komentarza: 24.04.2024, 23:40Źródło komentarza: Gm. Sawin. Marzy o uzdrowisku. Prosi radnych o ziemięAutor komentarza: WesołyTreść komentarza: Trzeba otwierać okna szeroko aby poczuć prawdziwą wieś. Tego telewizornia nie przekaże :DData dodania komentarza: 24.04.2024, 23:15Źródło komentarza: Gm. Sawin. Marzy o uzdrowisku. Prosi radnych o ziemięAutor komentarza: wszyscy wonTreść komentarza: skoro taki ... ... jak motyka został wiceministremData dodania komentarza: 24.04.2024, 21:15Źródło komentarza: Komu od lipca dołożą do rachunków za prąd? Znamy limity zarobków
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama