Miasto pięknieje w oczach

  • 31.01.2020, 07:47 (aktualizacja 02.02.2020, 10:38)
  • szer
Miasto pięknieje w oczach
Dobra passa w Rejowcu Fabrycznym trwa, przynajmniej jeśli chodzi o inwestycje. Wartość już zrealizowanych i rozpoczętych zadań oraz tych, które są planowane na ten rok, przekracza 10 milionów złotych. Środki pochodzą z dotacji unijnych.

- Odważnie sięgamy po projekty unijne. To efekt polityki całego samorządu – mów Stanisław Bodys, burmistrz miasta. - Dzięki temu odnawiane są kwartały miasteczka, o które postulowali mieszkańcy. To bardzo zmieni przestrzeń terenów na osiedlach m.in.: Fabryczne, Stajne A, Morawinek i Centrum. Zakres prac jest bardzo duży. Większość już jest realizowana.

Trwa termomodernizacja dwóch prawie stuletnich budynków mieszkalnych dawnej cementowni Firlej. Znajdują się na osiedlu Morawinek. Obecnie są to bloki komunalne. Powstała tam również osiedlowa strefa aktywności z placem zabaw i siłownia. Na jego otwarcie z niecierpliwością czekają dzieci. - Takiego placu, jak u nas nie ma w całym Rejowcu Fabrycznym – mówią. - Można się będzie bawić i ćwiczyć. Fajnie, że go mamy.

Realizowana jest też rewitalizacja dużego kwartału miasta. Zakres prac I etapu o wartości ponad 1 mln 767 tys. zł obejmuje plac dworcowy, chodnik przy ul. Fabrycznej do Zaparkania. Kolejnym krokiem będzie gruntowna odnowa parterowych budynków mieszkalnych, wraz z otoczeniem, oraz urządzenie osiedlowego Orlika, również przy ul. Fabrycznej.

Wkrótce rozpoczną się prace przy budowie chodników i oświetlenia wraz z porządkowaniem otoczenia wzdłuż ul. Cementowej na odcinku od Orzechowej (wejście do tunelu) do ul. Lubelskiej przy stacji paliw. To fragment większego planu gruntownej odnowy osiedla Centrum. Koszt tego projektu wyniesie 6,5 mln zł.

Mieszkańców szczególnie interesuje porządkowanie terenu wokół byłego dworca PKP. Ten kwartał po odnowieniu - wraz z wyremontowanym budynkiem dawnego dworca przez miejscowego przedsiębiorcę - zupełnie zmieni wygląd. Mieszkańcy liczą na to, że również PKP uporządkują należący do niej teren.

Będzie też kilka inwestycji finansowanych z Funduszu Dróg Samorządowych. Chodzi o ulice Głowackiego wraz z chodnikami, przebudowę ulicy Chopina i Tysiąclecia. Na drugiej części ul. Chopina do ul. Unickiej ma być położony nowy asfalt. Szacunkowy koszt tych prac to 984 tys. zł. 858 tys. zł ma wynieść modernizacja ul. Złotej wraz z chodnikiem i odwodnieniem. Inwestycja również ma być realizowana z FDS.

Wszystko wskazuje na to, że w tym roku ruszy również rewitalizacja miejskich parków: podworskiego Stajne-Polesie oraz Dębinka. Podstawowe dokumenty, w tym studium historyczne i uwarunkowania konserwatorskie, już są.

Pieniądze na ten cel samorząd również pozyskać chce ze źródeł zewnętrznych i już przygotowuje wnioski o przyznanie dofinansowania.

- O skali prowadzonych obecnie inwestycji i przedsięwzięć świadczy chociażby to, że ich koszt przekracza dochody własne miasta, które wynoszą 7 mln zł – mówi Robert Szwed, przewodniczący rady miasta. I dodaje, że długo zastanawiali się, nad projektem rewitalizacyjnym. Ostatecznie uznali, że innej szansy na odnowę osiedla dawniej fabrycznego nie będzie. Tym bardziej że są to już jedne z ostatnich programów w kończącej się unijnej perspektywie.

szer

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe