Pociągi znów pojadą do Włodawy

  • 30.01.2020, 09:11
  • TWA
Pociągi znów pojadą do Włodawy
Sejm przyjął nowelizację ustawy o przywróceniu połączeń kolejowych między miastami w ramach programu Kolej+. Wśród 21 tras, na które pociągi mają wrócić najpóźniej do 2028 roku, jest również odcinek między Chełmem a Włodawą.

Projekt miał być przyjęty w ubiegłym roku, ale posłowie nie zdążyli z jego przegłosowaniem przed końcem kadencji. Ponownie zajęli się nim w grudniu, ustanawiając tzw. Program Uzupełnienia Lokalnej i Regionalnej Linii Kolejowej o nazwie Kolej+. Zakłada on, że do 2028 roku ruch pociągów zostanie przywrócony na 21 odcinkach między miastami liczącymi nie mniej niż 10 tys. mieszkańców. Na liście jest także odcinek między Chełmem a Włodawą. Obecnie tą trasą kursuje, ale tylko w letnie weekendy, autobus szynowy. Czasem odbywa się transport drewna z Nadleśnictwa w Sobiborze Stacji. Najpóźniej do 2028 roku ma się to zmienić. Przywrócony zostanie stały ruch pociągów towarowych i pasażerskich.

Linia prawdopodobnie zostanie przebudowana na tzw. kolej szerokotorową, a w przyszłości wydłużona aż do Zawady koło Zamościa. Z kolei w Orchówku zostanie przygotowana do budowy mostu łączącego nasz powiat z Białorusią.

Na modernizację linii kolejowych rząd przeznaczył 5,6 mld zł. Kolejny miliard mają dołożyć samorządy, które zyskają na przywróceniu tras kolejowych. Rząd zdaje sobie sprawę, że mogą one mieć problem z wyłożeniem tak dużej kwoty z własnych budżetów. Zakłada jednak, że popierają inicjatywę i zaciągną na ten cel kredyt lub wyemitują obligacje.

Zadowolony jest wójt Woli Uhruskiej Jan Łukasik, który od lat zabiegał o przywrócenie linii kolejowej na trasie Chełm-Włodawa: - Jest nadzieja, że za parę lat ta kolej znów będzie funkcjonowała.

TWA

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe