Podstawówka do likwidacji

  • 28.01.2020, 11:06
  • AN
Podstawówka do likwidacji
Na najbliższej sesji rada miasta podejmie decyzję w sprawie likwidacji Szkoły Podstawowej nr 2. Jeżeli uchwała zostanie podjęta, uczniowie Dwójki nie będą mogli dokończyć nauki w placówce, którą wybrali dla nich rodzice.

- Zamiar likwidacji szkoły podyktowany jest przede wszystkim poprawą warunków nauki dzieci i ich bezpieczeństwem przy zapewnieniu powszechnej dostępności do szkoły - czytamy w uzasadnieniu do projektu uchwały.

Obecnie w Dwójce uczy się 221 uczniów, z czego 153 to uczniowie obwodowi, z kolei 192 uczniów obwodowych SP nr 2 uczęszcza do innych szkół. Jak wyjaśnia dyrektor departamentu oświaty Dorota Cieślik, podpisana pod projektem uchwały, jest to najmniej liczna szkoła tego typu w mieście, dysponuje siedmioma salami lekcyjnymi, jedną salą informatyczną, jedną świetlicową i małą salą korekcyjno-gimnastyczną. Warunki te wystarczały, gdy placówka była szkołą sześcioletnią. Obecnie, w związku ze zmianą ustroju szkolnego i wydłużeniem nauki do 8 lat, warunki te są niewystarczające. Chodzi szczególnie o uczniów klasy VII i VIII, którzy nie mają do dyspozycji pracowni przedmiotowych i sali gimnastycznej.

Ponadto urzędnicy zauważyli, że zainteresowanie szkołą w ostatnich latach zmalało na rzecz innej podstawówki. Obecnie do Piątki uczęszcza 95 uczniów z obwodu Dwójki. Od nowego roku szkolnego wszyscy uczniowie zostaną automatycznie przepisani do Szkoły Podstawowej nr 5.

- Czynnikiem uzasadniającym zamiar likwidacji placówki jest również wysoki koszt jej utrzymania, w stosunku do liczby uczęszczających do niej dzieci. Warto pamiętać, że jednym z najważniejszych zadań postawionych przed włodarzami Miasta jest troska o finanse publiczne, które muszą być wydatkowane w sposób gospodarny i dostosowany do warunków oraz potrzeb mieszkańców. Samorząd musi również prowadzić optymalną politykę oświatową dostosowaną do swoich możliwości, a także warunków bazy lokalowej, która zapewnia uczniom odpowiedni rozwój edukacyjny. W mojej ocenie SP 2 nie spełnia tych wymagań - informuje wiceprezydent Daniel Domoradzki.

W projekcie uchwały nie ma mowy o tym, co o zamiarach likwidacji placówki sądzi grono pedagogiczne i rada rodziców. Jak wynika z informacji przekazanej nam przez II zastępcę prezydenta Chełma, jest to na razie uchwała intencyjna rozpoczynająca procedurę likwidacyjną.

- W dalszej kolejności swoją opinię wydadzą: rada rodziców, rada pedagogiczna oraz lubelska kurator oświaty. Ewentualna uchwała likwidacyjna będzie zaś głosowana do końca maja. Mam świadomość, że sprawa budzi emocje, dlatego uważam, że konieczne jest publiczne przedstawienie okoliczności, które sprawiły, iż ta trudna decyzja, podyktowana dobrem chełmskiej oświaty, została podjęta - informuje.

Choć szkoła na razie funkcjonuje bez zmian miasto ma już pomysł na zagospodarowanie budynku przy ul. Obłońskiej 51.

- Nie zamierzamy go sprzedawać. Będzie on nadal służył chełmianom - wyjaśnia enigmatycznie Domoradzki.

AN

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe