Czy pracownicy szpitala stracą na poborach?

  • 27.01.2020, 19:51 (aktualizacja 31.01.2020, 09:12)
  • szer
Czy pracownicy szpitala stracą na poborach?
Jeszcze nie wypłacono poborów za styczeń, a w chełmskim szpitalu już wrze. Ponoć pracownikom tzw. grup pomocniczych – żeby ich pobory wyrównać do 2600 zł (taka stawka obowiązuje od 1 stycznia), do pensji wliczony zostanie dodatek wyrównawczy. W ten sposób stażowe, wyłączone z minimalnego wynagrodzenia, będzie płacone w niższej wysokości. Sprawa może dotyczyć ponad 400 osób.

- Chyba coś jest na rzeczy, skoro zrobiło się o tym głośno – mówi jedna z pielęgniarek. - Nas na szczęście to nie dotyczy, bowiem zarabiamy powyżej płacy minimalnej, choć i tak uważam ze za mało.

Dodatek stażowy wypłacany jest pracownikom sfery budżetowej i przysługuje za określony staż pracy. Od tego roku nie może być częścią składową płacy minimalnej. Pracownik, który przepracował np. 20 lat, otrzyma 20 proc. dodatku stażowego. Będzie więc otrzymywał wynagrodzenie w wysokości 2600 zł brutto oraz dodatek stażowy w wysokości 520 zł, czyli razem zarobi 3220 zł.

Tymczasem – w szpitalu w Chełmie (ponoć we wszystkich szpitalach marszałkowskich w naszym województwie takie rozwiązanie jest rozważane) dodatek stażowy miałby być liczony nie od minimalnego wynagrodzenia, ale od płacy zasadniczej. I tak pracownik, który ma ponad 20 lat pracy, a jego płaca zasadnicza wynosi 1850 zł (do kwoty minimalnego wynagrodzenia dostanie dodatek wyrównawczy wysokości 750 zł) otrzyma dodatek stażowy w kwocie 370 zł.

Solidarność 80 chełmskiego szpitala, która zrzesza w dużej części pracowników tzw. grup pomocniczych, na razie nie będzie wypowiadać się na temat informacji krążących wśród pracowników. - Nie mamy informacji na ten temat. Dlatego poczekajmy do czasu, aż pobory zostaną wypłacone. Dopiero wtedy okaże się, od jakiej kwoty liczone były dodatki stażowe. Być może nie ma o co kruszyć kopii. Jeżeli okaże się jednak, że te naliczenia będą niekorzystne dla pracowników, wówczas wystąpimy na drogę prawną – usłyszeliśmy w zarządzie związku.

Od jakiej kwoty liczony będzie dodatek stażowy? Tego próbowaliśmy dowiedzieć się od dyrekcji placówki. Dyrektor naczelna w ubiegłym tygodniu przebywała na urlopie wypoczynkowym, zaś zastępujący ją Mariusz Kowalczuk, dyrektor ds. administracyjnych przyznał, że nie wie, jak będą one liczone. Do sprawy powrócimy.

szer

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Maria
Maria 30.01.2020, 09:02
Pielęgniarek to nie dotyczy??? a co jak personel pomocniczy zastrajkuje ? pielęgniarki zastąpią wątpię . Szpital od lat oszukuje - oszczędza na płacach kosztem najmniej zarabiających wyzysk!!!!!!( Dobrej zmiany,,,) trwa.Pani Nowa Dyrektor szuka pseudo ..oszczędności... i próbuje obejść kruczkami prawnymi ustawowe zapisy płacy w budżetówce.
dghhfg
dghhfg 28.01.2020, 17:22
pielegniarkowm w chełmie to bym dał najniższą z najniższych pensji jakie może dać polska, gnoje i nie roby , gdy poprosiłem o zaklejenie dziury po wyjęciu wenfolnu , bo ciagle sączyła się kerw to zapytał z sarkazemem co jescze i nie zakleiła rany , dobrze ze miałem sowje plastry i srodki do dezynfekcji.
Chamstwo jakie jest miiedzy pielegniarkai jest w chełmie największe jakie widziałem w polsce.
i one chca jescze podwyzek , to jakas kpina
Iga
Iga 18.02.2020, 22:43
Idź popracuj tam to zobaczysz jaka to super praca przy obecnych realiach. Tych najlepszych i tak dyrekcja nie doceni.
X
X 30.01.2020, 19:48
To idź kolego w zmieniaj pampersy za taką najniższą z najniższych pensji. A nie pomyślałeś, ze taka pielęgniarka może być przemęczona po 12-to godzinnych dyzurach. Poza tym nie wrzucaj wszystkich do jednego worka. ZDROWIA życzę. Ciekawe, kto kiedyś będzie tobie zmianiał te pampersy.

Pozostałe