Krynica czeka na przebudowę drogi

  • 26.01.2020, 09:37
  • GD
Krynica czeka na przebudowę drogi
Mieszkańcy mają dosyć czekania na przebudowę drogi powiatowej w Krynicy. Napisali w tej sprawie petycję do starosty. Oczekują od władz powiatu zabezpieczenia środków na jej modernizację. Pod wnioskiem podpisało się 62 mieszkańców.

- Stan nawierzchni jest zły i woła o pomstę do nieba. Tymczasem droga ma charakter strategiczny, bo stanowi jedyne połączenie do instytucji, ośrodków zdrowia i szkół znajdujących się na terenie gminy i miasta Krasnystaw. Natomiast w razie wypadków i kolizji na odcinku Krupe - Czarnoziem objazdy są kierowane przez naszą miejscowość - mówi autor petycji Jerzy Pastuszak, sołtys i radny z Krynicy.

W rozmowie z mieszkańcami dowiedzieliśmy się, że ich droga nie doczekała się nowej nawierzchni od końca lat sześćdziesiątych ubiegłego stulecia. Jedynie łatane są dziury. Ludzie muszą remontować zawieszenia w samochodach, na co każdego roku wydają dużo pieniędzy.

Mówią, że w tym roku ma być przebudowane 1,8 km drogi powiatowej w Bzitem (1,3 mln zł). Kolejny etap inwestycji przez całą Krynicę (ponad 4 km) planowany jest dopiero po 2023 roku, czyli w następnej kadencji. Pierwotnie zadanie to miało być realizowane bez podziału na etapy.

Petycję mieszkańców poparł przewodniczący rady gminy Krzysztof Golec. - Moim zdaniem gmina powinna przynajmniej w następnym roku kontynuować to zadanie, a nie wracać do niego po kilku latach...

Unik czy niedomówienie?

Sołtys zwołał 10 stycznia zebranie wiejskie, na które zapraszał przedstawicieli starostwa i Zarządu Dróg Powiatowych w Krasnymstawie. Ubolewa, że nie pojawił się na nim żaden reprezentant powiatu i rozmowa była tylko jednostronna. Twierdzi, że na spotkaniu wójt obiecała podpisać ich petycję, ale później wycofała się z tej deklaracji.

- Pan sołtys zgłaszał tylko zamiar organizacji zebrania. Choć byliśmy gotowi na przyjazd, jesteśmy zdziwieni i zaskoczeni, że nie otrzymaliśmy potwierdzenia, że termin jest aktualny - ripostuje wicestarosta Marek Nowosadzki

Dodaje, że jednorazowy koszt przebudowy drogi Bzite - Krynica byłby zbyt dużym obciążeniem dla budżetu gminy i powiatu. Ponadto w Krynicy konieczny jest podział działek w celu poszerzenia pasa drogi, co znacznie wydłużyłoby całą procedurę. Podkreśla, że realny termin wykonania dokumentacji na przebudowę w drogi Krynicy to rok 2023.

- Musimy bowiem brać pod uwagę preferencje gminy, która zaproponowała realizację dróg: Łany - Chełmiec Kolonia w 2021 roku, Zakręcie - Majdan Krzywski i Krasnystaw - Niemienice w 2022 roku oraz Czarnoziem - Niedziałowice w 2023 roku. W międzyczasie ma powstać również dokumentacja na przebudowę drogi w Siennicy Nadolnej. Jeśli zajdzie taka potrzeba, jesteśmy otwarci na zmianę planu inwestycji na terenie gminy Krasnystaw - zaznacza wicestarosta.

Od kogo zależy przebudowa?

- W kwestii organizacji zebrania niech pan wicestarosta nie wprowadza w błąd, bo dobrze wie, jak było. Ponadto tego planu inwestycji nikt nie konsultował z radnymi i mieszkańcami. Gmina i powiat ciągle nas zbywają i mówią, że wszystko zależy od decyzji drugiej strony. No to jak w końcu jest? Wychodzi na to, że znów musimy czekać do wyborów na kolejne obiecanki - ubolewa sołtys Krynicy.

Wójt Edyta Gajowiak-Powroźnik wyjaśnia, że propozycje wspólnych zadań na drogach powiatowych na terenie gminy Krasnystaw złożyła na początku kadencji po konsultacji z ówczesnym przewodniczącym rady gminy. W ubiegłym roku komisja drogownictwa rady powiatu dyskutowała nad zgłoszeniem do Funduszu Dróg Samorządowych m.in. drogi Bzite - Krynica (6,9 km) w ramach przebudowy ciągu drogowego o dług. 11,7 km i w partnerstwie 5 samorządów. Pozytywnie zaopiniowane zostały jednak inne zadania. W sprawie szczegółów odsyła do protokołu posiedzenia z 14 maja 2019 roku.

- Nie podpisałam petycji mieszkańców Krynicy, bo zamierzam na nią odpowiedzieć pisemnie, zarówno radnemu, jak i właścicielowi drogi. Zamiast ustnych ustaleń, wolę mieć wszystko udokumentowane. Chciałabym, aby właściciel drogi odniósł się konkretnie do terminu przygotowania dokumentacji i wskazał szacowane koszty jej przygotowania. Wówczas konkretnie mogę odpowiedzieć, kiedy takie zadanie może być realizowane - informuje Gajowiak-Powroźnik.

Na chwilę obecną może odnieść się tylko do tegorocznych inwestycji. Planowana jest nakładka na drodze w Bzitem, przebudowa na drodze Krasnystaw - Łany - Chełmiec Kolonia oraz przygotowanie dokumentacji na drogę Krasnystaw - Niemienice.   

GD

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
brat Prawda
brat Prawda 27.01.2020, 11:02
Plan jest na 2023, czy droga w Krynicy jest ważniejsza niż inne które czekają w kolejce na realizację?? Pan sołtys taki szczery i bezukładowy nie jest jak go piszą?
Ps. Nie wiem czemu taki społecznik jest przeciwny wraz z Panem Przewodniczącym RG - kontynuacji remontu drogi w Zażółkwi?? ?
brat Arian
brat Arian 27.01.2020, 08:37
Droga w Krynicy to wstyd dla gminy i powiatu. Droga zapomniana przez władze z kilku przyczyn.
1.Jest drogą na tzw. uboczu" (czytaj; niemedialną)
2. Pan Jerzy (sołtys, radny, ochotnik OSP, wielki społecznk) to człowiek niezależny, który nie idzie na tzw. "układy" i swoje opinie wypowiada szczerze i bezkompromisowo
3.Jest to sołectwo gdzie pani Wójt Gajowiak-Powroźnik w wyborach samorządowych zajęła dopiero trzecie miejsce uzyskując niespełna 15% głosów poparcia.
Jedno z najpiękniejszych miejsc w powiecie, spokój, cisza, czyste powietrze, spokojni i przyjaźni ludzie, jednak przez układy nie mogą się doczekać by wejść w XXI wiek. Smutne to...

Pozostałe