Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Krynica czeka na przebudowę drogi

Mieszkańcy mają dosyć czekania na przebudowę drogi powiatowej w Krynicy. Napisali w tej sprawie petycję do starosty. Oczekują od władz powiatu zabezpieczenia środków na jej modernizację. Pod wnioskiem podpisało się 62 mieszkańców.
Krynica czeka na przebudowę drogi

- Stan nawierzchni jest zły i woła o pomstę do nieba. Tymczasem droga ma charakter strategiczny, bo stanowi jedyne połączenie do instytucji, ośrodków zdrowia i szkół znajdujących się na terenie gminy i miasta Krasnystaw. Natomiast w razie wypadków i kolizji na odcinku Krupe - Czarnoziem objazdy są kierowane przez naszą miejscowość - mówi autor petycji Jerzy Pastuszak, sołtys i radny z Krynicy.

W rozmowie z mieszkańcami dowiedzieliśmy się, że ich droga nie doczekała się nowej nawierzchni od końca lat sześćdziesiątych ubiegłego stulecia. Jedynie łatane są dziury. Ludzie muszą remontować zawieszenia w samochodach, na co każdego roku wydają dużo pieniędzy.

Mówią, że w tym roku ma być przebudowane 1,8 km drogi powiatowej w Bzitem (1,3 mln zł). Kolejny etap inwestycji przez całą Krynicę (ponad 4 km) planowany jest dopiero po 2023 roku, czyli w następnej kadencji. Pierwotnie zadanie to miało być realizowane bez podziału na etapy.

Petycję mieszkańców poparł przewodniczący rady gminy Krzysztof Golec. - Moim zdaniem gmina powinna przynajmniej w następnym roku kontynuować to zadanie, a nie wracać do niego po kilku latach...

Unik czy niedomówienie?

Sołtys zwołał 10 stycznia zebranie wiejskie, na które zapraszał przedstawicieli starostwa i Zarządu Dróg Powiatowych w Krasnymstawie. Ubolewa, że nie pojawił się na nim żaden reprezentant powiatu i rozmowa była tylko jednostronna. Twierdzi, że na spotkaniu wójt obiecała podpisać ich petycję, ale później wycofała się z tej deklaracji.

- Pan sołtys zgłaszał tylko zamiar organizacji zebrania. Choć byliśmy gotowi na przyjazd, jesteśmy zdziwieni i zaskoczeni, że nie otrzymaliśmy potwierdzenia, że termin jest aktualny - ripostuje wicestarosta Marek Nowosadzki

Dodaje, że jednorazowy koszt przebudowy drogi Bzite - Krynica byłby zbyt dużym obciążeniem dla budżetu gminy i powiatu. Ponadto w Krynicy konieczny jest podział działek w celu poszerzenia pasa drogi, co znacznie wydłużyłoby całą procedurę. Podkreśla, że realny termin wykonania dokumentacji na przebudowę w drogi Krynicy to rok 2023.

- Musimy bowiem brać pod uwagę preferencje gminy, która zaproponowała realizację dróg: Łany - Chełmiec Kolonia w 2021 roku, Zakręcie - Majdan Krzywski i Krasnystaw - Niemienice w 2022 roku oraz Czarnoziem - Niedziałowice w 2023 roku. W międzyczasie ma powstać również dokumentacja na przebudowę drogi w Siennicy Nadolnej. Jeśli zajdzie taka potrzeba, jesteśmy otwarci na zmianę planu inwestycji na terenie gminy Krasnystaw - zaznacza wicestarosta.

Od kogo zależy przebudowa?

- W kwestii organizacji zebrania niech pan wicestarosta nie wprowadza w błąd, bo dobrze wie, jak było. Ponadto tego planu inwestycji nikt nie konsultował z radnymi i mieszkańcami. Gmina i powiat ciągle nas zbywają i mówią, że wszystko zależy od decyzji drugiej strony. No to jak w końcu jest? Wychodzi na to, że znów musimy czekać do wyborów na kolejne obiecanki - ubolewa sołtys Krynicy.

Wójt Edyta Gajowiak-Powroźnik wyjaśnia, że propozycje wspólnych zadań na drogach powiatowych na terenie gminy Krasnystaw złożyła na początku kadencji po konsultacji z ówczesnym przewodniczącym rady gminy. W ubiegłym roku komisja drogownictwa rady powiatu dyskutowała nad zgłoszeniem do Funduszu Dróg Samorządowych m.in. drogi Bzite - Krynica (6,9 km) w ramach przebudowy ciągu drogowego o dług. 11,7 km i w partnerstwie 5 samorządów. Pozytywnie zaopiniowane zostały jednak inne zadania. W sprawie szczegółów odsyła do protokołu posiedzenia z 14 maja 2019 roku.

- Nie podpisałam petycji mieszkańców Krynicy, bo zamierzam na nią odpowiedzieć pisemnie, zarówno radnemu, jak i właścicielowi drogi. Zamiast ustnych ustaleń, wolę mieć wszystko udokumentowane. Chciałabym, aby właściciel drogi odniósł się konkretnie do terminu przygotowania dokumentacji i wskazał szacowane koszty jej przygotowania. Wówczas konkretnie mogę odpowiedzieć, kiedy takie zadanie może być realizowane - informuje Gajowiak-Powroźnik.

Na chwilę obecną może odnieść się tylko do tegorocznych inwestycji. Planowana jest nakładka na drodze w Bzitem, przebudowa na drodze Krasnystaw - Łany - Chełmiec Kolonia oraz przygotowanie dokumentacji na drogę Krasnystaw - Niemienice.   


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
brat Prawda 27.01.2020 11:02
Plan jest na 2023, czy droga w Krynicy jest ważniejsza niż inne które czekają w kolejce na realizację?? Pan sołtys taki szczery i bezukładowy nie jest jak go piszą? Ps. Nie wiem czemu taki społecznik jest przeciwny wraz z Panem Przewodniczącym RG - kontynuacji remontu drogi w Zażółkwi?? ?

brat Arian 27.01.2020 08:37
Droga w Krynicy to wstyd dla gminy i powiatu. Droga zapomniana przez władze z kilku przyczyn. 1.Jest drogą na tzw. uboczu" (czytaj; niemedialną) 2. Pan Jerzy (sołtys, radny, ochotnik OSP, wielki społecznk) to człowiek niezależny, który nie idzie na tzw. "układy" i swoje opinie wypowiada szczerze i bezkompromisowo 3.Jest to sołectwo gdzie pani Wójt Gajowiak-Powroźnik w wyborach samorządowych zajęła dopiero trzecie miejsce uzyskując niespełna 15% głosów poparcia. Jedno z najpiękniejszych miejsc w powiecie, spokój, cisza, czyste powietrze, spokojni i przyjaźni ludzie, jednak przez układy nie mogą się doczekać by wejść w XXI wiek. Smutne to...

Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: WesołyTreść komentarza: To co oferuje Szfranek nie jest jakaś rewelacją dla gminy. Niestety ale jest to jedyna szansa aby ten zalew w końcu zaczął przynosić jakieś zyski. Budowa zalewu była czystą głupotą w zasadzie pod każdym względem. Zalew w sawinie nigdy nie stanie się atrakcją turystyczną . A). Powodów jest 4 ( nie własciwa lokalizacja , niewłaściwe podłoże , zapaść demograficzna , w promieniu 30 km znajdują się inne dużo ładniejsze zbiorniki i jeziora mające zdecydowanie większy potencjał turystyczny) B). Zalew nie spełania roli zbiornika retencyjnego . Co on ma nawadniać ? Jest położony w takim miejscu że w przypadku suszy nie ma możliwości spiętrzenia wody aby nawodnić okoliczne pola . C), Wbrew propagandzie głoszonej przez osoby bez intelektu ZALEW NIE MA SZANS ABY STAĆ SIĘ MOTOREM ROZWOJU DLA SAWINA . Na chwilę obecną zalew przynosi jedynie straty. Koło wędkarskie które operyje na tym zalewie przynosi jedynie drobne kwoty potrzebne na utrzymanie infrastruktury oraz zapewnia wykonywanie prac porzadkowych. Straty jakie przynosi zalew to nie tylko zadłużenie wobec wykonawcy oraz banków które wykupiły dług w formie obligacji . To także straty wynikające z utraconego dochodu.Data dodania komentarza: 24.04.2024, 23:40Źródło komentarza: Gm. Sawin. Marzy o uzdrowisku. Prosi radnych o ziemięAutor komentarza: WesołyTreść komentarza: Trzeba otwierać okna szeroko aby poczuć prawdziwą wieś. Tego telewizornia nie przekaże :DData dodania komentarza: 24.04.2024, 23:15Źródło komentarza: Gm. Sawin. Marzy o uzdrowisku. Prosi radnych o ziemięAutor komentarza: wszyscy wonTreść komentarza: skoro taki ... ... jak motyka został wiceministremData dodania komentarza: 24.04.2024, 21:15Źródło komentarza: Komu od lipca dołożą do rachunków za prąd? Znamy limity zarobkówAutor komentarza: loloTreść komentarza: zakaz wyprzedzania na przejściu to dla nich obce pojęcie tak samo jak poprawne używanie kierunkowskazówData dodania komentarza: 24.04.2024, 21:13Źródło komentarza: Chełm. On nie ustąpił, ona jechała za blisko. Posypały się mandatyAutor komentarza: anonimTreść komentarza: tak to jest jak młodzi nieopowiedzialni ludzie , wsiadają do maszyny której mocy i potencjału nie potrafią zrozumiećData dodania komentarza: 24.04.2024, 21:04Źródło komentarza: Krasnystaw. Zderzenie dwóch aut na Rejowieckiej. Kierowca mazdy wymusił pierwszeństwo
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama