Ceny idą w górę. Polska w czołówce krajów Unii

  • 23.01.2020, 13:20
  • Żródło: TVN 24 BiS
Ceny idą w górę. Polska w czołówce krajów Unii
Unijny urząd statystyczny Eurostat podał, że ceny w Polsce w grudniu 2019 roku w ujęciu rocznym wzrosły o 3%. To jeden z wyższych wskaźników wśród krajów Wspólnoty.

3% to niemal dwa razy więcej od średniej dla całej Unii Europejskiej, która wyniosła 1,6%. Polska znalazła się w pierwszej piątce, wyprzedziły nas: Bułgaria (3,1%), Czechy i Słowacja (3,2%), Rumunia (3,9%) i Węgry (4,1%). Dla porównania, najniższy poziom inflacji odnotowano w Portugalii (0,4%), Włoszech (0,5%) i na Cyprze (0,7%).

Co najbardziej podrożało w ostatnim miesiącu 2019 r.? W czołówce znajduje się żywność i napoje alkoholowe (o 1,2%), ubezpieczenia (o 7,8%) i usługi transportowe (29,4%). Spadły natomiast ceny odzieży i obuwia (o 1,2%). Wszystko wskazuje jednak na to, że to nie koniec inflacji. Ekonomiści prognozują, że w najbliższym czasie Polacy mogą spodziewać się podwyżek energii elektrycznej, wywozu śmieci, akcyzy na alkohol i tytoń. Na pewno wzrost cen dotknie również mięso, głównie ze względu na ASF.

 

 

Źródło: TVN 24 BiS

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe