Miliony dla MPEC

  • 23.01.2020, 08:05
  • AN
Miliony dla MPEC
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ma przekazać 304 miliony złotych w formie dotacji na 41 projektów z całej Polski. Jednym z nich jest ten złożony przez Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Chełmie.

Projekt MPEC w Chełmie został sklasyfikowany na piątej pozycji. Dotacja to ponad 13 milionów złotych. Ma być przeznaczona na budowę nowego układu wysokosprawnej kogeneracji na potrzeby miejskiej sieci ciepłowniczej w Chełmie w postaci dwóch modułów kogeneracyjnych o łącznej mocy elektrycznej ok. 8,8 MWe i ok. 8,2 MW ciepła. Całkowity koszt inwestycji to 32 miliony złotych. Umowa została podpisana 20 grudnia 2019 roku

- Wysokosprawna kogeneracja to wytwarzanie równocześnie energii elektrycznej oraz cieplnej przy użyciu jednego paliwa - czytamy w informacji podanej przez urząd miasta. - Głównym założeniem jest zatem uzyskanie oszczędności przy wytwarzaniu jednocześnie obu rodzajów energii. Jest to możliwe, gdyż przy pojedynczych procesach wytwarzania tych energii drugi typ jest skutkiem ubocznym,  niewykorzystywanym, a w przypadku kogeneracji każdy rodzaj energii jest użytkowany.

Według szacunków, po zrealizowaniu inwestycji, przedsiębiorstwo zanotuje znaczny roczny spadek emisji gazów cieplarnianych, zmniejszy także zużycie energii pierwotnej.

- Otrzymana dotacja na budowę wysokosprawnej kogeneracji jest jednym z elementów kilkuletniego planu inwestycyjnego, jaki musi zostać przeprowadzony w spółce - tłumaczy prezes Artur Jędruszczuk. - Głównym założeniem kogeneracji wysokosprawnej jest uzyskanie oszczędności przy wytwarzaniu jednocześnie obu rodzajów energii, tj. energii cieplnej i elektrycznej.

Zakwalifikowanie się spółki do dofinansowania znacznie podnosi jej wartość. Zarząd liczy na to, że dzięki temu uda się pozyskać dobrego inwestora, który wyłoży też środki na wkład własny.

- Wyzwaniem dla spółki podobnie jak innych podmiotów energetycznych, w tym ciepłowniczych, będzie znalezienie takiego rozwiązania, które sprosta wymaganiom środowiskowym, nie będzie powodowało zmniejszenia ilości klientów i oczywiście zachowa perspektywy dalszego rozwoju systemu ciepłowniczego. Jedno jest pewne, że ani spółki ani miasta Chełm nie stać na te inwestycje i dlatego należy szukać odważnych rozwiązań - dodaje Jędruszczuk.

AN

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe