Stowarzyszenia są za odwołaniem

  • 16.01.2020, 12:16
  • AN
Stowarzyszenia są za odwołaniem
Trzy stowarzyszenia pozytywnie zaopiniowały zamiar odwołaniu Małgorzaty Paździor-Król ze stanowiska dyrektora Chełmskiego Domu Kultury. Dwie organizacje nie zajęły stanowiska w tej sprawie. Miasto wciąż czeka na opinię ministra kultury.

Stowarzyszenie Chór Ziemi Chełmskiej "Hejnał", które funkcjonuje na co dzień w Chadeku, nie wypowiedziało się ani za, ani przeciw. Trudno się temu dziwić. Na temat odwołania nie wypowiedziało się również Stowarzyszenie Twórcze "Pasja".

Estrada Dziecięca Stowarzyszenie Przyjaciół Tańca w Chełmie, Stowarzyszenie Integracji Transgranicznej "Łączy Nas Bug" i Stowarzyszenie WeRwA pozytywnie zaopiniowały zamiar odwołania Paździor-Król z funkcji szefa Chadeku. Do 18 stycznia poznamy też opinię Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jak informuje urząd miasta, w placówce nie funkcjonują związki zawodowe, które w takich sytuacjach też zajmują stanowisko, więc gdy resort się wypowie, będzie komplet.

Kłopoty pani dyrektor pojawiły się po kontroli finansowej przeprowadzonej przez urzędników. Przypomnijmy. Pierwszy z zarzutów wobec Małgorzaty Paździor Król dotyczy zawierania umów o współpracy na usługi, które nie wynikają ze statutowej działalności placówki. Dyrektor podpisywała z firmami umowy dotyczące m.in. promowania miasta Chełm i regionu, choć nie była do tego przez samorząd upoważniona ani nie miała takich kompetencji zapisanych w statucie. 

Kolejny zarzut dotyczy zawierania porozumień, w których nie ma wskazanej wartości wzajemnie świadczonych usług, choć usługi te - reklama firmy w kinie - łatwo można było oszacować na podstawie cennika. Nie dość, że współpraca nie była wyceniana, to na dodatek nikt nie prowadził ewidencji "puszczanych" reklam. Tak więc nie wiadomo, czy w ogóle taka współpraca była dla placówki opłacalna.

Mało tego, o zawartych porozumieniach dyrektor Paździor-Król nie informowała głównej księgowej placówki. Powinna to robić, aby ta mogła stwierdzić, czy umowy są zgodne z planem finansowym.

Ostatnia z nieprawidłowości dotyczy nieustalenia należności pieniężnych przez Chełmski Dom Kultury z tytułu emisji reklam, w związku z zawarciem umów o współpracy. Wartość usług nie została wskazana, dyrektor placówki nie dochodziła też należności za świadczone usługi, co jest niezgodne z ustawą o finansach publicznych.

AN

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
kozica
kozica 17.01.2020, 08:13
i bardzo dobrze

Pozostałe