Pościgi za przemytnikami

  • 16.01.2020, 10:07 (aktualizacja 16.01.2020, 10:25)
  • oprac. MP
Pościgi za przemytnikami
Zatrzymaniem z użyciem środków przymusu bezpośredniego, zakończyła się próba przemytu papierosów dla dwóch obywateli Polski. Mężczyźni zostali zatrzymani przez funkcjonariuszy z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej po tym jak próbowali odwieźć od granicy państwa przemyconą wcześniej kontrabandę o wartości prawie pół mln zł.

13 stycznia funkcjonariusze z Placówki SG w Dorohusku, podczas prowadzonych działań w rejonie granicy państwa, zauważyli pojazd, który poruszał się w pobliżu rzeki Bug. Przybyły na miejsce patrol próbował zatrzymać do kontroli terenowego jeepa, jednak jego kierowca na widok funkcjonariuszy, przyspieszył i podjął próbę ucieczki.

- Mundurowi ruszyli za nim w pościg i zatrzymali go w pobliżu miejscowości Okopy Stare w gminie Dorohusk. Aby zatrzymać pędzący pojazd, adekwatnie do zaistniałej sytuacji zagrożenia, użyto środków przymusu bezpośredniego. Funkcjonariusze wykorzystali broń służbową, oddając strzały w koła pojazdu oraz rozłożyli kolczatkę na drodze. Dopiero wtedy udało się zatrzymać uciekiniera - relacjonuje Dariusz Sienicki, rzecznik NOSG. - Za kierownicą pojazdu siedział 25-letni mieszkaniec powiatu chełmskiego, który był już wcześniej zatrzymywany przez funkcjonariuszy w związku z popełnionymi przestępstwami skarbowymi. Jak się okazało, także i tym razem pobyt mężczyzny w rejonie granicy państwa związany był z przemytem papierosów. W przestrzeni bagażowej jego pojazdu ujawniono duże tekturowe pudła, w których znajdowały się znaczne ilości papierosów. Jak ustalili funkcjonariusze, kontrabanda została wcześniej przemycona przez rzekę graniczną Bug z Ukrainy na terytorium Polski. W samochodzie zabezpieczono przemycone papierosy (prawie 20 000 paczek) o wartości ponad 282 000 zł.

Tego samego dnia miało miejsce zatrzymanie kolejnego przemytnika, który również wcześniej nie reagował na wezwania funkcjonariuszy do zatrzymania się. Tym razem mundurowi Straży Granicznej z placówki w Woli Uhruskiej podjęli próbę zatrzymania pojazdu odjeżdżającego od rzeki granicznej Bug. Również w tym przypadku, kierowca skody nie reagował na sygnały do zatrzymania się i podjął próbę ucieczki. Funkcjonariusze, którzy ruszyli za nim w pościg i udało im się go zatrzymać.

- Kierowcą tego pojazdu był 44-letni mieszkaniec Warszawy. W jego skodzie funkcjonariusze ujawnili nielegalne papierosy, które zostały wcześniej przemycone z terytorium Ukrainy do Polski. Zabezpieczono 15 000 paczek papierosów o wartości ponad 211 000 zł.

Obaj kierowcy odpowiedzą za popełnione przestępstwa skarbowe. Za przemyt papierosów grozi im kara grzywny lub pozbawienia wolności.

oprac. MP

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe