Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama baner reklamowy

Seniorki za kółkiem

Za kółko coraz częściej wsiadają osoby w starszym wieku - wynika z danych Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Dotyczy to szczególnie kobiet, których liczba na drogach wzrosła niemal trzykrotnie w ciągu ostatnich 10 lat.
Seniorki za kółkiem

Jeżeli taka tendencja się utrzyma, to w 2030 r. co czwarty polski kierowca będzie miał 65 lat lub więcej, a zdecydowaną większość wśród nich będą stanowić panie. Obecnie płeć piękna w wieku powyżej 55. roku życia to 43%, ale w ciągu dekady ich liczba wzrosła z 563 659 do niemal 1,6 mln. Teraz jest już ich blisko 2 mln spośród 9 mln wszystkich Polek posiadający uprawnienia kierowcy.

Statystyki zaprzeczają również dwóm stereotypom dotyczącym seniorów za kółkiem, których zawodowi kierowcy uważają za mało odpowiedzialnych. Nic bardziej mylnego. Z roku na rok coraz więcej zmotoryzowanych kobiet, zwłaszcza w starszym wieku, kupuje nie tylko ubezpieczenie OC, ale także AC. Panie po 55. roku życia stanowiły w zeszłym roku 30% wszystkich kupujących polisę. Coraz więcej z nich decyduje się także na zawarcie ubezpieczenia online, w 2019 r. było ich aż 14% spośród wszystkich seniorek posiadających samochód.

Drugi krzywdzący stereotyp mówi również o tym, że starsi kierowcy jeżdżą bardzo nieuważnie. Na pewno nie można przypisać go do pań powyżej 55 lat, ponieważ według danych Centralnego Instytutu Ochrony Pracy, jeżdżą one po mniej ruchliwych ulicach, unikają jazdy po zmroku i z nadmierną prędkością. W 2018 r. seniorzy obu płci w wieku 60+ spowodowali 16% wszystkich wypadków, ale to i tak mniej niż wszyscy młodsi kierowcy. Ponadto, tendencję spadkową ma też wskaźnik przyczyniania się do zdarzeń drogowych. Obecnie najwięcej, bo 17,5% powodują zmotoryzowani przed 25. rokiem życia. Wraz ze wzrostem wieku ten odsetek maleje i w przypadku osób po sześćdziesiątce wynosi niecałe 5%.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Brln 12.01.2020 23:33
Warto było by porownac jaki procent jest na drogach kierowców ponizej 25roku zycia a jaki procent jest starszych osob wzgedem wszystkich kierowców. Logiczne skoro jest wiecej mlodszych kierowców to bedzie wiekszy udzial procentowy w wypadkach drogowych .

Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklamabaner reklamowy
KOMENTARZE
Autor komentarza: Mieszkaniec Dyrekcji DolnejTreść komentarza: Przecież Ceramiczna i Szpitalna były nie tak dawno robione!!!W Chełmie są też inne ulice ,na których czas się zatrzymał w latach 70 czy 80 XX wieku(np.Wołyńska ,Chomentowskiego ,Kilińskiego i wiele innych)Data dodania komentarza: 25.04.2024, 14:20Źródło komentarza: Chełm. Drogowcy zaczęli pracę - są utrudnienia!Autor komentarza: TomcioTreść komentarza: W końcu to ruszyłoData dodania komentarza: 25.04.2024, 13:41Źródło komentarza: Chełm. Drogowcy zaczęli pracę - są utrudnienia!Autor komentarza: WesołyTreść komentarza: To co oferuje Szfranek nie jest jakaś rewelacją dla gminy. Niestety ale jest to jedyna szansa aby ten zalew w końcu zaczął przynosić jakieś zyski. Budowa zalewu była czystą głupotą w zasadzie pod każdym względem. Zalew w sawinie nigdy nie stanie się atrakcją turystyczną . A). Powodów jest 4 ( nie własciwa lokalizacja , niewłaściwe podłoże , zapaść demograficzna , w promieniu 30 km znajdują się inne dużo ładniejsze zbiorniki i jeziora mające zdecydowanie większy potencjał turystyczny) B). Zalew nie spełania roli zbiornika retencyjnego . Co on ma nawadniać ? Jest położony w takim miejscu że w przypadku suszy nie ma możliwości spiętrzenia wody aby nawodnić okoliczne pola . C), Wbrew propagandzie głoszonej przez osoby bez intelektu ZALEW NIE MA SZANS ABY STAĆ SIĘ MOTOREM ROZWOJU DLA SAWINA . Na chwilę obecną zalew przynosi jedynie straty. Koło wędkarskie które operyje na tym zalewie przynosi jedynie drobne kwoty potrzebne na utrzymanie infrastruktury oraz zapewnia wykonywanie prac porzadkowych. Straty jakie przynosi zalew to nie tylko zadłużenie wobec wykonawcy oraz banków które wykupiły dług w formie obligacji . To także straty wynikające z utraconego dochodu.Data dodania komentarza: 24.04.2024, 23:40Źródło komentarza: Gm. Sawin. Marzy o uzdrowisku. Prosi radnych o ziemięAutor komentarza: WesołyTreść komentarza: Trzeba otwierać okna szeroko aby poczuć prawdziwą wieś. Tego telewizornia nie przekaże :DData dodania komentarza: 24.04.2024, 23:15Źródło komentarza: Gm. Sawin. Marzy o uzdrowisku. Prosi radnych o ziemięAutor komentarza: wszyscy wonTreść komentarza: skoro taki ... ... jak motyka został wiceministremData dodania komentarza: 24.04.2024, 21:15Źródło komentarza: Komu od lipca dołożą do rachunków za prąd? Znamy limity zarobków
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama