Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama baner reklamowy

Niepełnosprawni okupowali urząd

Pierwsi zainteresowani złożeniem wniosku na dofinansowanie ustawili się w kolejce już 1 stycznia. Założyli społeczną listę kolejkową. Gdy pracownicy PCPR przyszli do pracy, czekały na nich setki ludzi - w większości starszych i niepełnosprawnych.
Niepełnosprawni okupowali urząd

Miejskie i powiatowe ośrodki pomocy społecznej rozpoczęły 2 stycznia nabór papierowych wniosków na dofinansowanie z Państwowego Funduszu Osób Niepełnosprawnych. Rozdzielą pieniądze na sprzęt rehabilitacyjny, środki pomocnicze, bariery techniczne, bariery w komunikowaniu się i architektoniczne oraz turnusy rehabilitacyjne. Stowarzyszenia i inne organizacje mają również szansę na pieniądze na realizację zadań związanych ze sportem, kulturą i rekreacją. Wnioski realizowane będą zgodnie z kolejnością ich złożenia.

Każdy chce dostać pieniądze

- Ci, którzy byli pierwsi, już poszli do domów. Ustawili się w kolejce przed gmachem jeszcze wczoraj - wyjaśniała ok. godz. 8 rano jedna z kobiet pilnujących społecznej listy, którą ktoś jej przekazał. Najwięcej ludzi przyszło tuż przed otwarciem urzędu.

- Jest duszno. Przed chwilą jeden z panów omdlał i musiał usiąść na krześle - skarżył się starszy pan, również czekający w kolejce.

Wszyscy zgodnie mówili, że kolejka szybciej się przesuwa, niż było to w roku poprzednim.

- Mamy jedno stanowisko więcej niż przed rokiem. Pożyczyliśmy i ustawiliśmy na korytarzu krzesełka dla osób czekających na swoją kolej - wyjaśniała Krystyna Kopczyńska, p.o. dyrektora PCPR w Chełmie. 

Co ciekawe, tej "okupacji urzędu" można było uniknąć. Od 1 stycznia wnioski na dofinansowanie turnusu rehabilitacyjnego lub przedmiotów ortopedycznych i środków pomocniczych można było składać przez internet. Skorzystała z tego jedna osoba mieszkająca w powiecie chełmskim oraz czterech mieszkańców Chełma.

- Niewiele osób było zainteresowanych składaniem wniosku przez internet. Być może dlatego, że niepełnosprawne osoby to w większości ludzie starsi, którzy nie korzystają z komputera - wyjaśniała Kopczyńska.

Około godz. 10 pracownicy PCPR uporali się z kolejką. Przyjęli w ciągu kilku godzin ok. 200 wniosków. Korytarze opustoszały.

Wszyscy potrzebują

- Chcielibyśmy przyznać pieniądze wszystkim, którzy ubiegają się o dofinansowanie, bo zdajemy sobie sprawę, że wszyscy są osobami schorowanymi i potrzebują tej pomocy. Niestety nie dla wszystkich pieniędzy wystarczy - wyjaśnia Kopczyńska.

W ubiegłym roku pula środków PFRON, którymi dysponował PCPR na realizację wniosków osób niepełnosprawnych i stowarzyszeń, wynosiła niewiele ponad milion złotych. Najwięcej pieniędzy, niemal 800 tys. zł,  przeznaczono na łóżka rehabilitacyjne, rowery rehabilitacyjne, pieluchomajtki, cewniki, worki na mocz, aparaty słuchowe i wózki inwalidzkie oraz pionizatory i aparaty do bezdechu. Wpłynęło 476 wniosków, a zrealizowano 333.

Jeśli były takie potrzeby, wynikające z niepełnosprawności, można też było kupić pralkę albo komputer. Na 33 wnioski zrealizowano 21. Znalazły się też środki na nowe łazienki, podjazdy i podłogi antypoślizgowe, dostosowane do potrzeb osób mających problemy z poruszaniem się. Dofinansowanie chciało otrzymać 48 osób, a tylko 20 wniosków rozpatrzono pozytywnie. Podobnie było z turnusami rehabilitacyjnymi. Nie wszyscy mogli wyjechać za pieniądze z PFRON. Zabrakło pieniędzy dla dzieci i dorosłych, a także opiekunów osób niepełnosprawnych. Na turnusy chciało wyjechać 180 osób, a pojechało 116. Nie wiadomo, ile w tym roku będzie pieniędzy.

MOPR spokojniejszy

Znacznie krótsza kolejka była przed drzwiami chełmskiego Zespołu ds. Obsługi PFRON. W godzinach szczytu ponad 20 osób czekało na swoją kolej złożenia wniosku.

- Wszystkich, którzy wcześniej przychodzili, uspokajaliśmy, że nie muszą być u nas już 2 stycznia. Od kiedy pamiętam, a pracuję tu już 10 lat, pieniędzy na przedmioty ortopedyczne wystarczało do maja lub nawet lipca - wyjaśnia Marzena Szkałuba, pełnomocnik dyrektora ds. osób niepełnosprawnych.

Także wszystkie wnioski dotyczące niepełnosprawnych dzieci zostały w ubiegłym roku zrealizowane. Chełmski Zespół ds. Obsługi PFRON dysponował pulą nieco mniejszą niż PCPR w Chełmie. Do rozdysponowania w ramach złożonych wniosków było ponad 993 tys. zł. Zrealizowano 916 złożonych wniosków. Nie zrealizowano jedynie 89 podań o dofinansowanie, głównie z powodu braku pieniędzy.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklamabaner reklamowy
KOMENTARZE
Autor komentarza: WesołyTreść komentarza: To co oferuje Szfranek nie jest jakaś rewelacją dla gminy. Niestety ale jest to jedyna szansa aby ten zalew w końcu zaczął przynosić jakieś zyski. Budowa zalewu była czystą głupotą w zasadzie pod każdym względem. Zalew w sawinie nigdy nie stanie się atrakcją turystyczną . A). Powodów jest 4 ( nie własciwa lokalizacja , niewłaściwe podłoże , zapaść demograficzna , w promieniu 30 km znajdują się inne dużo ładniejsze zbiorniki i jeziora mające zdecydowanie większy potencjał turystyczny) B). Zalew nie spełania roli zbiornika retencyjnego . Co on ma nawadniać ? Jest położony w takim miejscu że w przypadku suszy nie ma możliwości spiętrzenia wody aby nawodnić okoliczne pola . C), Wbrew propagandzie głoszonej przez osoby bez intelektu ZALEW NIE MA SZANS ABY STAĆ SIĘ MOTOREM ROZWOJU DLA SAWINA . Na chwilę obecną zalew przynosi jedynie straty. Koło wędkarskie które operyje na tym zalewie przynosi jedynie drobne kwoty potrzebne na utrzymanie infrastruktury oraz zapewnia wykonywanie prac porzadkowych. Straty jakie przynosi zalew to nie tylko zadłużenie wobec wykonawcy oraz banków które wykupiły dług w formie obligacji . To także straty wynikające z utraconego dochodu.Data dodania komentarza: 24.04.2024, 23:40Źródło komentarza: Gm. Sawin. Marzy o uzdrowisku. Prosi radnych o ziemięAutor komentarza: WesołyTreść komentarza: Trzeba otwierać okna szeroko aby poczuć prawdziwą wieś. Tego telewizornia nie przekaże :DData dodania komentarza: 24.04.2024, 23:15Źródło komentarza: Gm. Sawin. Marzy o uzdrowisku. Prosi radnych o ziemięAutor komentarza: wszyscy wonTreść komentarza: skoro taki ... ... jak motyka został wiceministremData dodania komentarza: 24.04.2024, 21:15Źródło komentarza: Komu od lipca dołożą do rachunków za prąd? Znamy limity zarobkówAutor komentarza: loloTreść komentarza: zakaz wyprzedzania na przejściu to dla nich obce pojęcie tak samo jak poprawne używanie kierunkowskazówData dodania komentarza: 24.04.2024, 21:13Źródło komentarza: Chełm. On nie ustąpił, ona jechała za blisko. Posypały się mandatyAutor komentarza: anonimTreść komentarza: tak to jest jak młodzi nieopowiedzialni ludzie , wsiadają do maszyny której mocy i potencjału nie potrafią zrozumiećData dodania komentarza: 24.04.2024, 21:04Źródło komentarza: Krasnystaw. Zderzenie dwóch aut na Rejowieckiej. Kierowca mazdy wymusił pierwszeństwo
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama