Uwaga! Ptasia grypa na Lubelszczyźnie! [AKTUALIZACJA]

  • 03.01.2020, 14:10 (aktualizacja 07.01.2020, 20:31)
  • Źródło: Główny Inspektorat Sanitarny
Uwaga! Ptasia grypa na Lubelszczyźnie! [AKTUALIZACJA]
Główny Inspektorat Sanitarny ostrzega o ogniskach grypy ptaków A/H5N8/ na terenie całego kraju. W czwartek wykryto je także w gminie Uścimów w powiecie lubartowskim, natomiast w piątek potwierdzono dwa kolejne przypadki w powiecie krasnostawskim.

Z naszych ustaleń wynika, że na terenie gospodarstwa w Olchowcu-Kolonii w gminie Żółkiewka było ponad 40 sztuk drobiu. Natomiast w Wólce Orłowskiej w gminie Izbica było od kilkunastu do kilkudziesięciu padłych sztuk drobiu, które zostały przywiezione z zewnątrz do miejscowej hodowli lisów. Sytuacja została opanowana. 

- Od powiatowego lekarza weterynarii w Krasnymstawie otrzymaliśmy jedynie informację o wystąpieniu tej choroby. Jeśli zajdzie potrzeba, mamy udzielić służbom weterynaryjnym niezbędnej pomocy - mówi Jacek Lis, wójt gminy Żółkiewka.

Wojewoda Lech Sprawka wydał już rozporządzenie, które wyznaczyło strefy zapowietrzenia o promieniu co najmniej 3 km wokół ognisk choroby oraz strefy zagrożenia o promieniu co najmniej 7 km poza obszary zapowietrzone. Zostały one już odpowiednio oznakowane.

W obszarze zapowietrzonym dot. ogniska ptasiej grypy w Wólce Orłowskiej znalazły następujące się miejscowości w gminie Izbica: Wólka Orłowska, Topola, Orłów Drewniany, Orłów Drewniany Kolonia, Wał, Dworzyska, część miejscowości Izbica położona na północ od ulic Stokowej, Cichej, Targowej i Gminnej, północno-wschodnia część miejscowości Tarnogóra, położona na wschód od rzeki Wieprz, część miejscowości Romanów położona na wschód od drogi 2141L. Z gminy Krasnystaw są to wsie Latyczów i Małochwiej Mały.

Strefa obszaru zagrożonego dot. ogniska w Wólce Orłowskiej obejmuje pozostałe miejscowości gminy Izbica (poza obszarem zapowietrzonego). Znajduje się również w nim miasto Krasnystaw; Piaski Szlacheckie i Widniówka w gminie Gorzków; Rudka i Siennica Królewska Duża w gminie Siennica Różana.

Zagrożone są również miejscowości: Białka, Łany, Małochwiej Duży, Niemienice, Niemienice Kolonia, Siennica Nadolna, Tuligłowy, Rońsko, Widniówka, Zastawie Kolonia i Zażółkiew w gminie Krasnystaw oraz Anielpol, Brzeziny, Czajki, Franciszków, Majdan Surhowski, Łukaszówka, Surhów, Surhów Kolonia w gminie Kraśniczyn.

W obszarze zapowietrzonym dot. ogniska ptasiej grypy w Olchowcu-Kolonii znajdują się miejscowości: Borówek, Borówek Kolonia, Makowiska, Olchowiec Wieś, Olchowiec Kolonia, Poperczyn, Wola Żółkiewska w gminie Żółkiewka oraz Czysta Dębina i Borów w gminie Gorzków.

Strefa obszaru zagrożonego dot. ogniska w Olchowcu-Kolonii pozostałe miejscowości w gminie Żółkiewka: Dąbie, Dąbie Kolonia, Tokarówka, Celin, Siniec, Adamówka, Makowiska Małe, Żółkiewka, Rożki, Rożki Kolonia, Huta, Żółkiew Wieś, Żółkiew Kolonia, Zaburze, Zaburze Kolonia, Markiewiczów, Gany, Koszarsko, Chruściechów, Majdan Wierzchowiński, Wierzchowina, Chłaniów, Chłaniów Kolonia, Średnia Wieś i Władysławin.

Zagrożone są również miejscowości: Majdan Borowski Pierwszy, Majdan Borowski Drugi, Suszeń, Joanin, Potasznia, Majdan Średni, Majdan Kobylański, Majdan Łuczycki, Majdan Borowski, Suche Lipie, Rudnik, Równianki, Wierzbica, Wierzbica Kolonia, Międzylas, Mościska Kolonia, Mościska, Płonka, Maszów, Romanówek, Bzowiec i Kaszuby w gminie Rudnik; Antoniówka, Bogusław, Orchowiec, Kolonia Orchowiec, Bobrowe, Felicjan, Baranica, Wielkopole, Zamostek, Gorzków, Gorzków Wieś, Gorzków Osada, Piaski Szlacheckie, Chorupnik, Chorupnik Kolonia, Borsuk, Józefów, Czysta Dębina Kolonia, Borów Kolonia, Góry, Olesin, Wielobycz i Wiśniów w gminie Gorzków oraz Bobliwo i Wirkowice Drugie w gminie Izbica.

Z badań przeprowadzonych przez Państwowy Instytut Weterynaryjny – Państwowy Instytut Badawczy w Puławach wynika, że wirus A/H5N8/, który zaatakował drób w województwie lubelskim jest wysoce zjadliwy dla drobiu, ale nie patogenny dla ludzi. To oznacza, że ryzyko zakażenia się człowieka tym wirusem praktycznie nie istnieje.

- Polskie służby podejmują działania, które ograniczają do minimum dalsze rozprzestrzenianie się wirusa grypy A/H5N8/ w stadach hodowlanych. Dotychczas podjęte środki ochronne polegają na jak najszybszym: wykryciu nawet niewielkich ognisk grypy i likwidacji zakażonego drobiu. Działania osób, mających bezpośrednią styczność z chorym drobiem w trakcie jego uboju, transportu, utylizacji a także sprzątających kurniki odbywają się w pełnym zabezpieczeniu w środki ochrony indywidualnej i pod nadzorem Państwowego Inspektora Sanitarnego - podaje w oficjalnym komunikacie Jarosław Pinkas z Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

Wirusy grypy mogą zmieniać swoje cechy, więc aby mieć pewność, że unikniemy ryzyka zakażenia wirusem grypy ptaków, należy przestrzegać zaleceń wydawanych lokalnie przez przedstawicieli Inspekcji Weterynaryjnej i Państwowej Inspekcji Sanitarnej, a ponadto:

  • dopilnować, aby dzieci unikały miejsc bytowania dzikiego ptactwa, ferm drobiu oraz innych miejsc jego przetrzymywania,

  • nie dotykać, bez odpowiedniego zabezpieczenia, ptaków martwych lub sprawiających wrażenie chorych, ani ubitego drobiu; dopilnować, aby nie robiły tego dzieci,

  • myć ręce po każdorazowym zetknięciu z ptactwem, zarówno dzikim, jak i hodowlanym; dopilnować, aby robiły to także dzieci,

  • nie spożywać mięsa drobiowego, przetworów drobiarskich i jaj niepoddanych odpowiedniej obróbce cieplnej w temperaturze minimum 70 °C,

  • myć dokładnie, z użyciem detergentu wszystkie przedmioty, które miały kontakt z surowym drobiem (np. deski, noże, talerze),

  • pamiętać, że zamrożenie mięsa drobiowego nie niszczy wirusa grypy,

  • pamiętać, aby surowe mięso drobiowe nie miało styczności z innymi produktami żywnościowymi.

- Zawsze należy pamiętać o wykonaniu szczepienia ochronnego przeciwko grypie sezonowej przed sezonem grypowym lub w jego trakcie, co zminimalizuje ryzyko zakażenia się wirusami grypy i uchroni przed wystąpieniem powikłań choroby!

Źródło: Główny Inspektorat Sanitarny

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe