Tradycyjne dokumenty też przydatne

  • 03.01.2020, 07:54
  • MP
Tradycyjne dokumenty też przydatne
Od ponad roku kierowcy nie muszą wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego oraz potwierdzenia zawarcia ubezpieczenia OC, ponieważ wszystkie zawarte w nich informacje zostały przeniesione do platformy CEPiK. Są jednak powody i sytuacje, kiedy - rezerwowo - warto mieć je przy sobie.

Większość kierowców podróżujących głównie po Polsce często zapomina, że inne przepisy obowiązują za granicą. Jeśli w innym kraju, np. podczas wyjazdu na ferie, policja zatrzyma nas do kontroli, za brak wszystkich dokumentów grożą nam znacznie wyższe mandaty niż 50 zł, które niedawno można było otrzymać w naszym kraju.

Papierowy dowód jest także niezbędny, kiedy dokonujemy przeglądu technicznego swojego samochodu, ponieważ diagnosta musi umieścić w nim pieczątkę, a dopiero później wnieść dane do systemu cyfrowego. Kłopot pojawia się, kiedy wszystkie miejsca na stemple są zajęte, ponieważ wtedy czeka nas wizyta w wydziale komunikacji i wydatek 70 zł na nowy dokument. Polski rząd opracowuje jednak nowelizację ustawy, która miałaby znieść obowiązek wymiany tego dokumentu.

Trzeci powód, dla którego dowód rejestracyjny i potwierdzenie ubezpieczenia warto mieć ze sobą, jest bardziej prozaiczny. Mimo że z systemu CEPiK zostały usunięte poważne usterki, to mniejsze awarie wciąż się zdarzają. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ dotąd Polacy sprawdzali zawarte tam dane kilkaset milionów razy, a tych codziennie generowanych jest bardzo dużo. Jeśli podczas kontroli na profilu kierowcy pojawią się jakieś błędy, będzie musiał potwierdzić dane pojazdu oraz ważność ubezpieczenia w inny sposób.

MP

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe