Nowy obowiązek drogówki wszedł w życie

  • 02.01.2020, 14:31 (aktualizacja 02.01.2020, 14:44)
  • MP
Nowy obowiązek drogówki wszedł w życie
Wraz z nadejściem nowego roku obowiązuje nowy przepis dotyczący kontroli drogowych. Oprócz weryfikacji prawa jazdy, ważnego stanu technicznego oraz ubezpieczenia OC, mundurowi spisują stan licznika pojazdu i weryfikują go w CEPiKu.

Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji weszło w życie jeszcze w listopadzie, ale zapis o odczycie wskazań licznika pojazdu obowiązuje od 1 stycznia 2020 r. Co więcej, może to zweryfikować nie tylko policjant, ale również inspektor Inspekcji Transportu Drogowego, funkcjonariusz Żandarmerii Wojskowej, Straży Granicznej oraz Służby Celno - Skarbowej. Resort przewidział od tego tylko dwa odstępstwa. Pierwszym są akcje kontrolne mające zbadać stan trzeźwości jak największej liczby kierowców. Mundurowi nie muszą także odczytywać licznika w pojeździe, który jest holowany lub przewożony na lawecie. Ta regulacja prawna to oręż rządu w walce z wciąż powszechnym procederem cofania liczników samochód przez nieuczciwych sprzedawców.

Ten obowiązek służb jest dopełnieniem tych zadań, które objęły ich już od listopada. Mundurowi mogą także m.in. ustawić pojazd i prowadzić kontrolę z miejsca, gdzie postój jest zabroniony, o ile sami nie stwarzają w ten sposób zagrożenia w ruchu, a także braku konieczności legitymowania się kierowcy, u którego przeprowadza się szybki test trzeźwości podczas wspomnianych zorganizowanych akcji.

 

MP

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe