Do sądu za skok na magazyn celny

  • 30.12.2019, 12:15 (aktualizacja 03.01.2020, 08:05)
  • (apm)
Do sądu za skok na magazyn celny
Trzech mężczyzn związanych m.in. z gangiem nieżyjącego już "Malwy" zostało oskarżonych o kradzież w 2012 r. ponad 146 tys. paczek papierosów z magazynu celnego w Dorohusku. Złodzieje zwinęli towar o wartości 1,4 mln zł. Akcja im się udała, mimo że budynek był pod dozorem firmy ochroniarskiej. Na ławie oskarżonych zasiądzie także paser, który kupił większość tego łupu.

Do włamania magazynu depozytowego Oddziału Celnego w Dorohusku doszło około godziny 2 w nocy 25 marca 2012 r. Nagle rozległ się alarm włamaniowy w siedzibie firmy, która ochraniała budynek. Jednak gdy ochroniarze przyjechali na miejsce, nie zastali już przestępców.

W toku postępowania prokurator Lubelskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie ustalił, że sprawcy kupili telefony komórkowe celem porozumienia się podczas włamania oraz dokonali podziału ról i zadań. Na miejsce włamania udali się dwoma samochodami. Następnie wyłamali kratę, wybili szybę, weszli do magazynu, jednocześnie zasłaniając czujkę alarmową. Pudełka papierosów wyrzucali z budynku, a następnie pakowali do samochodu i przewozili na posesję w pobliskiej miejscowości. Podobno nie wybierali jakiegoś konkretnego gatunku tytoniu. Brali, jak leci. Ukradzione papierosy to towar różnych marek. Pochodzące z wielu drobnych przemytów.

Jak mówiła po zdarzeniu rzeczniczka Izby Celnej, magazyn znajdował się na środku ogrodzonego i dobrze oświetlonego placu. Spełniał wszystkie wymogi antywłamaniowe. Był monitorowany.

Lubelski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie skierował do Sądu Rejonowego w Chełmie akt oskarżenia przeciwko czterem osobom. Prokurator oskarżył trzy osoby w tym: Grzegorza K. Edwarda K. oraz Przemysława M. o dokonanie włamania i kradzież ponad 146 tysięcy paczek papierosów o wartości ponad 1,4 miliona. Natomiast Łukasz R. jest oskarżony o nabycie pochodzących z kradzieży ponad 140 tysięcy paczek papierosów. Czyny te zagrożone są karą do 10 lat pozbawienia wolności.

Wobec trzech oskarżonych stosowane są środki zapobiegawcze w postaci tymczasowego aresztowania.

(apm)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe