Nie tylko dla cyklistów

  • 26.12.2019, 08:09
  • szer
Nie tylko dla cyklistów
Mieszkańcy mogą być z siebie dumni. Właśnie ukończyli budowę samoobsługowej stacji naprawy rowerów. Zlokalizowana została na trasie ścieżki historycznej, która powstanie już niebawem.

Sołectwo Krzywowola zamieszkuje około 200 osób. Lubią się i szanują, więc łatwiej jest im wspólnie działać na rzecz swojej miejscowości.

- Zauważyliśmy, że z roku na rok przez nasze sołectwo przejeżdża coraz więcej rowerzystów – mówi Piotr Prokopiuk, gminny radny. - Tymczasem brakowało miejsca, gdzie mogliby odpocząć i naprawić rower, gdyby taka potrzeba zachodziła.

Prokopiuk wspólnie z sołtysem Adamem Staszczakiem napisali wniosek o sfinansowanie budowy "Samoobsługowej stacji naprawy rowerów w Krzywowoli". Złożyli go jako Stowarzyszenie Przyjaciół Pawłowa - LGD Promenada S12. - I dostaliśmy pieniądze: 4 tysiące 900 złotych – dodaje Prokopiuk.

Prace przy budowie stacji trwały niespełna miesiąc. Znajduje się tam stojak na rowery, ławka, samoobsługowa stacja naprawy rowerów oraz kosz na śmieci. Jest też tablica informacyjna, a na niej plan wsi z zaznaczonymi punktami historycznymi, krótki opis historii miejscowości i ewentualny plan rajdu rowerowego.

Stacja jest też punktem startowym do wycieczki po ścieżce historycznej, o którą radny i sołtys zabiegali między innymi u władz gminy Rejowiec Fabryczny.

Znajdzie się na niej kilka punktów związanych z dziejami Krzywowoli. Pierwszy dotyczyć będzie dawnego dworu szlacheckiego. Na tablicy informacyjnej znajdą się krótkie historie rodzin zamieszkujących posiadłość. Kolejny będzie poświęcony pamięci trzech żołnierzy Armii Krajowej, którzy zostali zamordowani przez hitlerowskich zbrodniarzy w 1943 roku. Następny dedykowany będzie fundatorom i nauczycielom dawnej szkoły. Ostatni zlokalizowany zostanie przy kapliczce ufundowanej przez jednego z właścicieli dóbr szlacheckich, po narodzinach córki. Będzie też miejsce poświęcone rodzinie Płacheckich, którzy uratowali Żyda.

- W miejscu samoobsługowej stacji, w pierwszy weekend wakacji, podczas festynu rodzinnego rozpoczniemy "Rajd rowerowy imienia Ireny Lachert oraz Zdzisława i Stefanii Płacheckich" - zdradza plany Prokopiuk. - Już teraz zapraszamy do jego udziału.

W realizacji projektu brali udział oraz pomocą i radą służyli: Adam Staszczak, Piotr Staszczak, Tomasz Pągowski, Tomasz Zduńczuk, Kamil Korzeniowski, Przemysław Sieczkowski, Andrzej Kosz, Stefan Kurczewicz, Janina Posturzyńska, wójt gminy Rejowiec Fabryczny – Zdzisław Krupa, wicestarosta chełmski - Jerzy Kwiatkowski, Sebastian Krzyżanowsk, Patryk Wasiński, Paweł Zduńczuk, Damian Korzeniowsk, Piotr Prokopiuk, Stowarzyszenie Przyjaciół Pawłowa oraz LGD Promenada S12.

szer

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe