Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama Stachniuk Optyk

Kiedy nie musimy stosować jazdy na suwak?

Od 6 grudnia jazda na suwak jest obowiązkowa dla wszystkich kierowców. Zasada jest prosta: najpierw wpuszczamy kierowcę z prawej, następnie z lewej, a potem sami kontynuujemy jazdę. Są jednak pewne sytuacje, w których zmotoryzowani mogą mieć kłopoty z interpretacją przepisów. Jakie i jak się wtedy zachować?
Kiedy nie musimy stosować jazdy na suwak?

Z pewnością tylko nieliczni kierowcy wiedzą, że jeśli jakiś pas zanika lub nie można kontynuować nim jazdy, nie mamy obowiązku jazdy na suwak. Ustawa precyzuje bowiem, że zasadę taką mamy stosować "w warunkach znacznego zmniejszenia prędkości na jezdni". Krótko mówiąc, jadący obok mają obowiązek wpuścić nas na pas w miejscach, gdzie i tak należy zredukować prędkość, np. przy dojeździe do ronda czy skrzyżowania.

Jazda na suwak nie obowiązuje również, kiedy korek występuje tylko na kończącym się pasie. W praktyce wygląda to tak, że jeśli poruszamy się prawym pasem i utkniemy tam w zatorze, a jazda lewym odbywa się płynnie, nie mamy pierwszeństwa i musimy czekać, aż ktoś nas tam wpuści.

Kolejną pułapką dla kierowców może być sytuacja, kiedy zechcą zjechać z pasa do jazdy na wprost, który zmienia się na pas wyłącznie do skrętu. Tutaj zasada suwaka również nie obowiązuje. Co prawda, w ustawie czytamy o "zanikaniu" pasa, ale definicja ta, jak się błędnie wydaje, nie obejmuje pasów, które nakazują nam zmianę kierunku jazdy. Tym samym, podobnie jak w przypadku korka na naszym pasie, tutaj również musimy liczyć na uprzejmość kierowcy poruszającego się pasem, na którym chcemy wjechać. Pamiętajmy jednak, żeby zrobić to, zanim linia przerywana oddzielająca oba pasy zmieni się w ciągłą.

Jeszcze jedna kłopotliwa sytuacja dotyczy dużych miast europejskich, ponieważ w Polsce rzadko możemy się natknąć na takie rozwiązania drogowe. Chodzi o miejsce, gdzie droga ma trzy pasy ruchu, a kończącym się jest tylko ten z lewej. Wtedy kierowca jadący środkowym musi oczywiście ustąpić pierwszeństwa. Jednakże, jeśli w tym samym czasie, na pas środkowy będzie chciał wjechać kierowca z prawej, to dwaj pozostali muszą mu najpierw ustąpić.

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Piotrek 22.12.2019 18:31
To kiedy czas na jazdę ?? Nim się zastanowimy , nim przypomnimy , to .......

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama