Chełm: Koniec taniego internetu. Przynajmniej na razie

  • 11.12.2019, 18:57
  • AN
Chełm: Koniec taniego internetu. Przynajmniej na razie
Mieszkańcy Chełma, korzystający z taniego internetu oferowanego przez miasto w ramach unijnego projektu, mają niezwłocznie uregulować zaległości w płatnościach. Są zdezorientowani, bo właśnie otrzymali informację, że samorząd wypowiada im umowy.

Do naszej redakcji zgłosił się Czytelnik, który kilka dni temu otrzymał od miasta pismo, że umowa na tani internet zostaje rozwiązana wraz z końcem roku. Nie krył zdziwienia tym, że po latach funkcjonowania projektu nagle ratusz zdecydował się na jego zakończenie.

- Czujemy się trochę oszukani. Zapłaciliśmy przecież za sprzęt do odbioru internetu, który nam się już raczej nie przyda - komentuje. - Jesteśmy teraz zmuszeni podpisać umowę z innym dostawcą, tym bardziej że docierają do nas niepokojące sygnały, że ten tani internet jest kompletnie dla miasta nieopłacalny i nie wiadomo, czy w ogóle będzie dalej funkcjonować...

Jak wyjaśnia ratusz, w związku z ustawową koniecznością dostosowania pasma przenoszenia sygnału internetowego do technologii 5G, miasto Chełm zostało zmuszone do czasowego zaprzestania świadczenia usługi dostępu do "Sieci Taniego Internetu szerokopasmowego dla mieszkańców Chełma".

- Zawieszenie usługi podyktowane jest koniecznością rekonfiguracji sieci i dostosowania planów aranżacji kanałów z pasma 26 GHz do nowych parametrów. Świadczenie usługi dostępu do Internetu nie będzie w tym okresie możliwe. Dlatego miasto Chełm wypowiedziało abonentom umowy - wyjaśnia Dominik Gil z gabinetu prezydenta.

Jednocześnie Departament Spraw Obywatelskich informuje, że po zakończeniu procesu rekonfiguracji sieci będzie istniała możliwość przywrócenia usługi "Sieci Taniego Internetu szerokopasmowego dla mieszkańców Chełma".

Jak udało nam się dowiedzieć, z roku na rok usługa i tak cieszyła się coraz mniejszym zainteresowaniem. W ostatnim czasie z taniego internetu korzystało już tylko ok. 30 osób. Tymczasem teoretycznie sieć, którą dysponuje miasto, jest zdolna obsłużyć ponad półtora tysiąca abonentów.

Sieć taniego miejskiego internetu została wybudowana za dotację unijną w wysokości ponad 1,5 mln zł. Z własnego budżetu miasto dołożyło około 300 tys. zł. Był to projekt realizowany z Regionalnego Programu Operacyjnego województwa lubelskiego w ramach działania 4.1 Społeczeństwo Informacyjne. Wyłoniona w przetargu na budowę sieci firma Symetra już lutym 2011 r. zakończyła inwestycję. Całe miasto zostało pokryte radiową siecią, na budynkach i obiektach zainstalowano terminale. Ratusz miał jednak kłopoty ze znalezieniem operatora wybudowanej sieci, który miał świadczyć mieszkańcom usługi "taniego internetu" i ruszono z nimi dopiero w lutym 2014 r.

AN

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Januss
Januss 13.12.2019, 17:51
Mi się nie przypomina żebym płacił za jakikolwiek sprzet. Router dali to i oddam
Filuś
Filuś 12.12.2019, 00:43
Jaki to był tani internet? Droższego dostawcy w Chełmie nie sposób znaleźć! Podajcie ceny, to was czytelnicy wyśmieją. Ja korzystam z t-mobile i za 30zł mam darmowe rozmowy i YTube do oporu. To jest tani internet. I nie mam mulenia jak w prsereklamowanym PLAYu.
On
On 13.12.2019, 08:03
Popatrz jaki masz upload i będziesz wiedział ile jest warty ten twój internet.
YTube do oporu... heh ale masz priorytety w życiu.

Pozostałe