Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Emka 3.2024 życzenia
Reklama Twój Agent Ubepieczenia

Wiosenna dostanie drugi światłowód

Ulica Wiosenna w Pokrówce, oprócz światłowodu ziemnego, będzie miała też napowietrzny. Nowa inwestycja powstaje przy okazji budowy Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej.
Wiosenna dostanie drugi światłowód

W powiecie chełmskim realizowany jest trzeci etap projektu unijnego "Wyeliminowanie terytorialnych różnic w możliwości dostępu do szerokopasmowego Internetu o wysokich przepustowościach". Trwają obecnie prace dokumentacyjno-projektowe. Priorytetem tego zadania jest podłączenie placówek oświatowych do sieci światłowodowej. W gminie Chełm wyznaczono do podłączenia aż sześć szkół. Dzięki temu większość miejscowości pokryje sieć światłowodowa.

Prędkości miejskie na wsi

100 megabitów na sekundę w obie strony. Takie prędkości ma mieć łącze światłowodowe, które w pierwszej kolejności będzie użytkowane w szkołach. W przyszłym roku nie tylko kabel dotrze do szkół. W budynkach zamontowane będą szafy telekomunikacyjne i urządzenia umożliwiające dostęp do Internetu. Będzie też punkt dostępowy Wi-Fi.

Zadanie realizuje spółka Fibee IV, która zapewni szkołom podłączenie do Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej. Internet będzie w placówkach oświatowych dostępny bezpłatnie przez co najmniej 10 lat. Terminy są napięte - 80 proc. szkół ma mieć podłączony światłowód już w kwietniu przyszłego roku, a pozostałe sieci będą zaprojektowane i wybudowane w październiku. Projekt oficjalnie ma się zakończyć w kwietniu 2021.

Przy okazji wykonawca zaprojektuje przyłącza do domów, które są na trasie światłowodu i znajdują się na liście zatwierdzonej przez ministerstwo. Nie będą na tym etapie wykonywane. Przy skrzynkach rozdzielczych zostaną kable z przeznaczeniem do podłączenia do domów.

- Naszym zadaniem jest zaprojektowanie głównej linii i jej wybudowanie - na odcinku od szafy do szkoły i dalej do końca miejscowości - mówi Łukasz Gruszecki, przedstawiciel Fiber Tel Lublin.

W przyszłości wyłoniony operator sieci zapewne będzie dzwonił do mieszkańców z pytaniem, czy chcą skorzystać z podłączenia do Internetu.  Nie wiadomo jednak, jakie wówczas będą ceny.

Pół metra poniżej przewodów energetycznych

Linia światłowodowa jest tak projektowana, by wszędzie, gdzie jest to możliwe, biegła po istniejących słupach energetycznych.

- Technologia zakłada, żeby było szybko i tanio. Podwieszamy się pół metra poniżej linii energetycznej. Tam, gdzie takiej linii nie ma, budujemy kable doziemne -  wyjaśnia Gruszecki.

Inwestor poprosił radnych i sołtysów, by pomogli mu w uzyskaniu zgód od mieszkańców na wejście na działki prywatne, przez które będzie przebiegał światłowód. Za każdą podpisaną umowę zapłaci pośrednikom 10 zł.

Nie we wszystkich miejscowościach kabel światłowodowy będzie nowością.

- Po  czterech latach istnienia światłowodu, który jest położony w ziemi, został po raz trzeci sprzedany - opowiadał na sesji radny gminy Janusz Stańkowski. Jak mówił, po każdej zmianie operatora rosła cena aktywacji Internetu i abonamentu. - W Kolonii Żółtańce, Żółtańce oraz w Pokrówce przy ulicach Bazylany, Wschodniej, Wiosennej około 300 mieszkańców ma światłowód - wylicza radny.

Sieć światłowodowa położona wcześniej przez prywatnego operatora wcale nie wyklucza kolejnej, takiej samej inwestycji w danej miejscowości. Ministerstwo brało jedynie pod uwagę to, czy wcześniej na danym terenie nie były wykorzystane środki unijne. Mieszkańcy wybiorą sobie operatorów. Tak będzie na ul. Wiosennej, gdzie będą ze sobą konkurowały obecnie działająca sieć światłowodowa podziemna i nowa napowietrzna.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaRafał Stachura życzenia
Reklama
Reklama
Reklama