Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama Stachniuk Optyk

Będzie wzorcowa biogazownia

W marcu 2020 roku rozpocznie się budowa biogazowni w Turowcu. Będzie pierwszą z 15 planowanych na terenie kraju. Inwestorami są dwie litewskie firmy: Modus Energy oraz spółka z grupy kapitałowej Green Genius.
Będzie wzorcowa biogazownia
Delegacja samorządowców i rolników wraz z wójtem Henrykiem Gołębiowskim była z wizytą na Litwie, by obejrzeć funkcjonującą tam biogazownię

Biogazownia będzie produkować energię elektryczną z naturalnych surowców. Jej lokalizacja nie budzi protestów. Wręcz przeciwnie. Delegacja samorządowców i rolników wraz z wójtem Henrykiem Gołębiowskim była z wizytą na Litwie, by obejrzeć funkcjonującą tam biogazownię i zapoznać się z zasadami współpracy z rolnikami i producentami. Wójt zapewnia, że rekonesans wypadł pozytywnie.

Inwestor przekonał polską delegację, że nowoczesny proces technologiczny, polegający na obiegu zamkniętym, nie stwarza żadnych problemów zapachowych ani nie ma szkodliwego wpływu na środowisko naturalne. Ma za to mieć pozytywny wpływ na rozwój gminy.

Jedną z korzyści będzie możliwość przekazywania do biogazowni substratów pochodzenia rolniczego. Będzie przetwarzała wszelkie organiczne odpady, które bywają uciążliwe dla rolników. Będą oni mogli pozyskiwać stamtąd naturalny, organiczny nawóz o bardzo dobrych parametrach. Kolejne korzyści z działalności zakładu to generowanie bardzo dużych ilości ciepła do wykorzystania na cele grzewcze.

Biogazownia w Turowcu będzie pierwszą w Polsce realizowaną przez litewskie firmy, które planują w kolejnych latach zbudować jeszcze 15 podobnych zakładów w różnych regionach naszego kraju. Tak więc ta w Turowcu będzie miała charakter wzorcowy i zapewne będą ją zwiedzać rolnicy z różnych miejscowości, w których planowane są podobne inwestycje.

- Nasza gmina będzie miała wpływy z tytułu podatku od nieruchomości oraz zatrudnienia pracowników. Ponadto inwestor na etapie budowy chce współpracować z lokalnymi firmami budowlanymi z różnych branż, a w czasie eksploatacji biogazowni rozwinie się sieć współpracy z lokalnymi rolnikami i przedsiębiorcami - zapewnia wójt gminy Wojsławice.

Przedstawiciele samorządu gminy Wojsławice nie kryją zadowolenia z planów wybudowania biogazowni. 

- Tego typu działalność wpisuje się w strategię rozwoju gminy Wojsławice – mówi wójt gminy Gołębiowski. - Nasz rozwój powinien być ukierunkowany na wykorzystanie potencjału naszej gminy. Z jednej strony to rolnictwo i właśnie w ten kierunek wpisuje się biogazownia, a drugi obszar rozwoju gminy to turystyka, której w ostatnim okresie poświęciliśmy wiele uwagi poprzez realizację inwestycji i różnych przedsięwzięć wpisujących się w tą działalność - dodaje.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Darek W 03.01.2022 09:42
Super sprawa szczególne w obliczu drożejących nośników energii. W tym kierunku powinien pójść polski rząd a nie przepłacać za sowiecki gaz.

Emea 10.12.2019 10:03
Proponuję wybudowanie jej przy jakiejś głównej drodze tak jak wysypisko na górze serebryskiej, nic nie ściąga tak turystów jak smród i wysypiska na wjeździe do miasta

Danuta 05.01.2020 15:14
Biogazownia i turystyka? To się wyklucza. Litwini niech budują u siebie, ciekawe, że nam chcą ułatwiać życie, a o sobie zapominają. Samarytanie

Reklamabaner reklamowy
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklamabaner reklamowy
KOMENTARZE
Autor komentarza: WesołyTreść komentarza: To co oferuje Szfranek nie jest jakaś rewelacją dla gminy. Niestety ale jest to jedyna szansa aby ten zalew w końcu zaczął przynosić jakieś zyski. Budowa zalewu była czystą głupotą w zasadzie pod każdym względem. Zalew w sawinie nigdy nie stanie się atrakcją turystyczną . A). Powodów jest 4 ( nie własciwa lokalizacja , niewłaściwe podłoże , zapaść demograficzna , w promieniu 30 km znajdują się inne dużo ładniejsze zbiorniki i jeziora mające zdecydowanie większy potencjał turystyczny) B). Zalew nie spełania roli zbiornika retencyjnego . Co on ma nawadniać ? Jest położony w takim miejscu że w przypadku suszy nie ma możliwości spiętrzenia wody aby nawodnić okoliczne pola . C), Wbrew propagandzie głoszonej przez osoby bez intelektu ZALEW NIE MA SZANS ABY STAĆ SIĘ MOTOREM ROZWOJU DLA SAWINA . Na chwilę obecną zalew przynosi jedynie straty. Koło wędkarskie które operyje na tym zalewie przynosi jedynie drobne kwoty potrzebne na utrzymanie infrastruktury oraz zapewnia wykonywanie prac porzadkowych. Straty jakie przynosi zalew to nie tylko zadłużenie wobec wykonawcy oraz banków które wykupiły dług w formie obligacji . To także straty wynikające z utraconego dochodu.Data dodania komentarza: 24.04.2024, 23:40Źródło komentarza: Gm. Sawin. Marzy o uzdrowisku. Prosi radnych o ziemięAutor komentarza: WesołyTreść komentarza: Trzeba otwierać okna szeroko aby poczuć prawdziwą wieś. Tego telewizornia nie przekaże :DData dodania komentarza: 24.04.2024, 23:15Źródło komentarza: Gm. Sawin. Marzy o uzdrowisku. Prosi radnych o ziemięAutor komentarza: wszyscy wonTreść komentarza: skoro taki ... ... jak motyka został wiceministremData dodania komentarza: 24.04.2024, 21:15Źródło komentarza: Komu od lipca dołożą do rachunków za prąd? Znamy limity zarobkówAutor komentarza: loloTreść komentarza: zakaz wyprzedzania na przejściu to dla nich obce pojęcie tak samo jak poprawne używanie kierunkowskazówData dodania komentarza: 24.04.2024, 21:13Źródło komentarza: Chełm. On nie ustąpił, ona jechała za blisko. Posypały się mandatyAutor komentarza: anonimTreść komentarza: tak to jest jak młodzi nieopowiedzialni ludzie , wsiadają do maszyny której mocy i potencjału nie potrafią zrozumiećData dodania komentarza: 24.04.2024, 21:04Źródło komentarza: Krasnystaw. Zderzenie dwóch aut na Rejowieckiej. Kierowca mazdy wymusił pierwszeństwo
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama