Będzie wzorcowa biogazownia

  • 09.12.2019, 09:54 (aktualizacja 13.12.2019, 07:54)
  • DBEZ
Będzie wzorcowa biogazownia Delegacja samorządowców i rolników wraz z wójtem Henrykiem Gołębiowskim była z wizytą na Litwie, by obejrzeć funkcjonującą tam biogazownię
W marcu 2020 roku rozpocznie się budowa biogazowni w Turowcu. Będzie pierwszą z 15 planowanych na terenie kraju. Inwestorami są dwie litewskie firmy: Modus Energy oraz spółka z grupy kapitałowej Green Genius.

Biogazownia będzie produkować energię elektryczną z naturalnych surowców. Jej lokalizacja nie budzi protestów. Wręcz przeciwnie. Delegacja samorządowców i rolników wraz z wójtem Henrykiem Gołębiowskim była z wizytą na Litwie, by obejrzeć funkcjonującą tam biogazownię i zapoznać się z zasadami współpracy z rolnikami i producentami. Wójt zapewnia, że rekonesans wypadł pozytywnie.

Inwestor przekonał polską delegację, że nowoczesny proces technologiczny, polegający na obiegu zamkniętym, nie stwarza żadnych problemów zapachowych ani nie ma szkodliwego wpływu na środowisko naturalne. Ma za to mieć pozytywny wpływ na rozwój gminy.

Jedną z korzyści będzie możliwość przekazywania do biogazowni substratów pochodzenia rolniczego. Będzie przetwarzała wszelkie organiczne odpady, które bywają uciążliwe dla rolników. Będą oni mogli pozyskiwać stamtąd naturalny, organiczny nawóz o bardzo dobrych parametrach. Kolejne korzyści z działalności zakładu to generowanie bardzo dużych ilości ciepła do wykorzystania na cele grzewcze.

Biogazownia w Turowcu będzie pierwszą w Polsce realizowaną przez litewskie firmy, które planują w kolejnych latach zbudować jeszcze 15 podobnych zakładów w różnych regionach naszego kraju. Tak więc ta w Turowcu będzie miała charakter wzorcowy i zapewne będą ją zwiedzać rolnicy z różnych miejscowości, w których planowane są podobne inwestycje.

- Nasza gmina będzie miała wpływy z tytułu podatku od nieruchomości oraz zatrudnienia pracowników. Ponadto inwestor na etapie budowy chce współpracować z lokalnymi firmami budowlanymi z różnych branż, a w czasie eksploatacji biogazowni rozwinie się sieć współpracy z lokalnymi rolnikami i przedsiębiorcami - zapewnia wójt gminy Wojsławice.

Przedstawiciele samorządu gminy Wojsławice nie kryją zadowolenia z planów wybudowania biogazowni. 

- Tego typu działalność wpisuje się w strategię rozwoju gminy Wojsławice – mówi wójt gminy Gołębiowski. - Nasz rozwój powinien być ukierunkowany na wykorzystanie potencjału naszej gminy. Z jednej strony to rolnictwo i właśnie w ten kierunek wpisuje się biogazownia, a drugi obszar rozwoju gminy to turystyka, której w ostatnim okresie poświęciliśmy wiele uwagi poprzez realizację inwestycji i różnych przedsięwzięć wpisujących się w tą działalność - dodaje.

DBEZ

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Emea
Emea 10.12.2019, 10:03
Proponuję wybudowanie jej przy jakiejś głównej drodze tak jak wysypisko na górze serebryskiej, nic nie ściąga tak turystów jak smród i wysypiska na wjeździe do miasta
Danuta
Danuta 05.01.2020, 15:14
Biogazownia i turystyka? To się wyklucza. Litwini niech budują u siebie, ciekawe, że nam chcą ułatwiać życie, a o sobie zapominają. Samarytanie

Pozostałe