Hektolitry alkoholu, tony tytoniu

  • 09.12.2019, 09:37 (aktualizacja 13.12.2019, 07:52)
  • (apm)
Hektolitry alkoholu, tony tytoniu
Wpadło aż 20 osób. Działali między innym na terenie województwa lubelskiego, także w Chełmie. Prokuratura Okręgowa w Lublinie prowadzi postępowanie w sprawie zorganizowanej grupy przestępczej trudniącej się handlem alkoholem i tytoniem bez opłacania akcyzy.

W toku śledztwa ustalono, że między 11 maja 2018 roku a 3 marca 2019 roku członkowie grupy przestępczej nabywali, przechowywali i sprzedawali alkohol etylowy, krajankę tytoniową i papierosy, uchylając się od opodatkowania w związku ze sprzedażą wyrobów akcyzowych. Działania te miały miejsce w Kraśniku, Lublinie, Chełmie, Puławach i innych ustalonych i nieustalonych miejscowościach na terenie województw lubelskiego, świętokrzyskiego i mazowieckiego.

Ujawniona w postępowaniu ilość nielegalnego towaru, wyprodukowanego w kraju lub sprowadzonego z zagranicy, to niemal 17 hektolitrów alkoholu etylowego, nie mniej niż 11,8 ton krajanki tytoniowej i nie mniej niż 18,5 miliona sztuk papierosów.

Jak informuje Prokuratura Krajowa, w wyniku popełnionych przestępstw narażono Skarb Państwa na uszczuplenie należności publicznoprawnych w postaci podatku akcyzowego w łącznej kwocie około 35 mln zł, podatku VAT w kwocie blisko 9 milionów zł oraz opłaty celnej w kwocie nie mniejszej niż 2,2 milionów złotych.

Podejrzanym: Markowi N. i Tadeuszowi J. prokurator przedstawił zarzuty kierowania zorganizowaną grupą przestępczą. Czyn ten zagrożony jest karą do 10 lat pozbawienia wolności. Pozostali zatrzymani usłyszeli zarzuty udziału w grupie przestępczej, co zagrożone jest karą do 5 lat pozbawienia wolności. Wszyscy zatrzymani usłyszeli szereg zarzutów karnoskarbowych związanych z nielegalnym obrotem wyrobami akcyzowymi i uchylaniem się od opodatkowania.

Na polecenie prokuratora funkcjonariusze policji dokonali przeszukań około 45 pomieszczeń mieszkalnych i gospodarczych oraz 60 samochodów należących do podejrzanych lub przez nich użytkowanych.

(apm)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe