Cukier podrożeje, bo... Polacy za dużo go jedzą

  • 07.12.2019, 10:51
  • Źródło: TVN24 BiS
Cukier podrożeje, bo... Polacy za dużo go jedzą
Ponad 51 kg cukru - właśnie tylko zjadł przeciętny Polak w 2018 r. Mowa tutaj oczywiście nie tylko o samym białym cukrze, ale również o produktach, które go zawierają. Ministerstwo Zdrowia chce jednak walczyć ze złymi nawykami żywieniowymi i do końca 2022 r. wprowadzić podatek cukrowy.

Jak zaznaczył wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski, podatek ten nie zostanie wprowadzony po to, aby znaleźć dodatkowe źródło finansowania budżetu państwa. Celem jest bowiem "ograniczenie złych nawyków żywieniowych społeczeństwa i wymuszenie na producentach, aby produktów słodzonych było mniej". Resort zaznacza, że jest to część Narodowej Strategii Onkologicznej, tzw. Cancer Plan, czyli programu walki z nowotworami, który ma pomóc we wczesnym wykrywaniu, diagnostyce i leczeniu raka.

Cukier oraz niewłaściwa dieta sprzyjają rozwojowi i występowaniu chorób nowotworowych, więc - zdaniem rządu - zwalczanie ich powinno zacząć się właśnie przez ograniczenie spożycia nieodpowiednich produktów w nieodpowiedniej ilości. Działania związane z Narodowym Programem Zwalczania Chorób Nowotworowych mogą pochłonąć aż 5 mld zł, czyli znacznie więcej niż początkowo zakładano. Nowotwory złośliwe są natomiast przyczyną 160 000 zachorowań i 100 000 zgonów rocznie, tylko w Polsce. Jeśli ta tendencja się utrzyma, w ciągu kilkunastu lat te liczby wzrosną dwukrotnie.

Źródło: TVN24 BiS

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe