Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama Stachniuk Optyk

Pomnik-symbol uratowany

Dzięki wsparciu finansowemu ze strony Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Lublinie udało się wykonać prace renowacyjne pomnika dedykowanego żołnierzom poległym i pomordowanym w latach 1939-1956. Symboliczny grób poległych znajduje się na cmentarzu parafialnym przy Lwowskiej.
Pomnik-symbol uratowany

Grób zlokalizowany jest w eksponowanym punkcie pierwszej z trzech alei wejściowych chełmskiej zabytkowej nekropolii, przed kaplicą Bielskich.

- Od dość dawna obiekt memorialny był zagrożony postępującą w błyskawicznym tempie degradacją i oto doczekał się wreszcie zasłużonego remontu - tłumaczy Jan A. Paszkiewicz, prezes zarządu chełmskiego koła Światowego Związku Żołnierzy AK.

Prace renowacyjno-naprawcze przebiegały zgodnie z wytycznymi konserwatora zabytków Pawła Wiry. Wykonał je Zakład Kamieniarski Leszka Maziarza ze Strupina Dużego.

- Odcięto i odtworzono podstawę pomnika oraz jego górną część z betonowej barwionej masy, włącznie z napisem "Grób symboliczny" i tzw. kotwicą, tj. graficznym symbolem Polski Walczącej, a także zdemontowano starą, zniszczoną kostkę oraz ustabilizowano otoczenie grobu z zastosowaniem obrzeża i wysypaniem pospółki - szczegółowo wylicza wykonane prace Paszkiewicz.

Zarząd Koła Chełm ŚZŻAK zobowiązał się do osobistego i nieodpłatnego wykonania prac konserwatorskich przy części pionowej pomnika. Chodzi o głaz granitowy, tablicę z inskrypcją i dwa pozostałe elementy z brązu. Prace mają być wykonane do końca 2019 roku przez artystę-rzeźbiarza prof. Jerzego Kierskiego.

Pomnik powstał w 1997 r. z inicjatywy niepodległościowych związków kombatanckich, zwłaszcza na skutek zabiegów ówczesnych władz Koła Chełm ŚZŻAK ze Stanisławem Milaszkiewiczem i Konstantym Prożogo. Dedykowany jest w hołdzie tym, którzy walczyli o wolną Polskę - żołnierzom: Armii Krajowej, Batalionów Chłopskich, Narodowych Sił Zbrojnych, Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość - poległym i pomordowanym w latach 1939-1956.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
piotrek 06.12.2019 00:21
Ku pamięci .....

Reklama
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama