Chełm: Przenieść generała!

  • 30.11.2019, 10:04 (aktualizacja 30.11.2019, 10:17)
  • AN
Chełm: Przenieść generała!
Radna Elżbieta Ćwir wnioskuje o przeniesienie pomnika generała Sikorskiego na teren Szkoły Podstawowej nr 7. Pomysł nie jest nowy, choć jak dotąd nie został zrealizowany. Czy radnej uda się przekonać władze miasta, że to najlepsze rozwiązanie dla generała?

Sikorski patronuje Szkole Podstawowej nr 7 od 1994 roku, więc zdaniem radnej zasadne jest, aby jego pomnik znajdował się na terenie należącym do szkoły, a nie ukryty pośród wysokich drzew w środku osiedla. Może i nie byłoby w tym nic złego, gdyby nie fakt, że otoczenie pomnika niekoniecznie przystoi generałowi.

- Wielu mieszkańców skarży się, że często na placu przed pomnikiem młodzież organizuje do późnej nocy głośne spotkania, zaśmiecając ten teren i niszcząc go. Wielokrotnie interweniowano w tej sprawie do straży miejskiej i dyrekcji szkoły - argumentuje swoją propozycję radna Ćwir. - Umiejscowienie pomnika na terenie szkoły miałoby aspekt wychowawczy i patriotyczny dla społeczności szkolnej oraz zapobiegłoby jego dalszej dewastacji.

Z pewnością radna wie, co mówi. Przez wiele lat pracowała w Siódemce, a także była wicedyrektorem szkoły. Jeśli więc generał nie jest otoczony należnym mu szacunkiem, rzeczywiście należałoby zastanowić się nad zmianą lokalizacji pomnika.

Przy okazji radna prosi też władze miasta o remont wielofunkcyjnego boiska ze sztuczną nawierzchnią przy Siódemce. Jego stan, jak przekonuje Ćwir, zagraża bezpieczeństwu osób z niego korzystających, narażonych na kontuzje i urazy. Dodatkowo radna sugeruje, że konieczne jest utwardzenie placu na terenie szkoły pod miejsca parkingowe dla rodziców i nauczycieli. Rozładowałoby to ruch i umożliwiłoby rodzicom bezpieczne dowożenie dzieci do szkoły.

AN

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (7)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
mieszkaniec
mieszkaniec 02.12.2019, 10:51
Bardzo często przechodzę obok tego pomnika i to co tam się dzieje to wstyd, często można zobaczyć jak dzieciaki piją tam alkohol o papierosach już nie wspominam. I pomysł z przeniesieniem pomnika na teren szkoły uważam za dobry.
nauczyciel
nauczyciel 01.12.2019, 16:51
Pomysł bardzo dobry, tylko czy z realizacją się uda, przecież już nie raz próbowano, mieszkańcy bloku naprzeciwko pomnika mają dosyć schadzek młodzieży w lecie przed pomnikiem, a ze szkoły przyjdą raz w roku posprzątać i tyle. Zdecydowanie pomnik powinien stanąć przed szkołą, która nosi imię generała.
Wyborca
Wyborca 01.12.2019, 09:21
A może pani radna zajęłaby się bardziej palącymi problemami?Kogo obchodzi trzeciorzędna sprawa pomnika?
historyk
historyk 30.11.2019, 21:12
o cenzura dziala- czyzby druga twarz Swierczewskiego bolala cyt. z Nowej Strategii; Po zakończeniu działań wojennych Świerczewski już jako generał broni pełnił szereg funkcji w „Polsce Ludowej”. Walter już od grudnia 1944 roku skazywał, a niejednokrotnie wykonywał[!] wyroki śmierci na polskich patriotach. Od lutego 1946 roku został wiceministrem obrony. 28 marca 1947 roku rozpoczęła się ostatnia podróż Świerczewskiego, po inspekcji oddziałów 34 pułku piechoty w Lesku i Baligrodzie generał postanowił odwiedzić posterunek Wojsk Ochrony Pogranicza w Cisnej. Podczas przejazdu do tej miejscowości w okolicach Jabłonek kolumna wojsk polskich została zaatakowana przez sotnie UPA „Chrina” i „Stacha” wynikiem czego Walter i dwóch żołnierzy obstawy ponieśli śmierć.
Po śmierci Świerczewski natychmiast stał się ikoną komunistycznej propagandy, która uczyniła go bohaterem. Już następnego dnia po śmierci odznaczono go Krzyżem Wielkim Orderu Wojennego Virtuti Militari, na jego cześć nazywano szkoły, place czy też ulice. W wielu miejscowościach poczęto budować pomniki, które po dziś dzień szpecą te miejsca chociaż od przełomu w naszym kraju minęło już 25 lat! Na cześć „bohaterskiego gen. Waltera” wielu partyjnych historyków poczęło pisać istne panegiryki tworząc z niego istnego herosa- koniec cytatu -reszta bez komentarza
Absolwent
Absolwent 01.12.2019, 10:24
Mówimy o Sikorskim nie Świerczewskim!
Rozczarowany
Rozczarowany 30.11.2019, 19:09
W zasadzie to nie rozumiem dlaczego dyrektor siodemki pozbyl się najlepszych ludzi.Bez pani Ćwir to teraz marazm i beznadzieja.Brakuje Jej bardzo.
Absolwent
Absolwent 30.11.2019, 18:31
A czemu pani radna odeszla z siódemki? To już nie ta sama szkola,co wcześniej.Nie tylko pomnik zaniedbany ale wszystko po***da.Szkoda...

Pozostałe