Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama Stachniuk Optyk

Muzeum przypomni Szmula

30 listopada o godz. 17 przy ul. Lubelskiej 55 odbędzie się wernisaż wystawy zatytułowanej "Szmul Zygielbojm. Milczeć nie mogę i żyć nie mogę". Zaprasza Muzeum Ziemi Chełmskiej.
Muzeum przypomni Szmula

Wystawa prezentuje zaangażowanie Szmula Zygielbojma w trzy najważniejsze sfery jego życia: osobistą, polityczną i społeczną. Pierwsza część ekspozycji prezentuje przedwojenną biografię Zygielbojma na tle jego działalności związkowej, politycznej i samorządowej.

Kolejna opowiada o relacjach rodzinnych Szmula, który – wyjeżdżając w styczniu 1940 roku z Warszawy – pozostawił w stolicy swoją żonę i dzieci. Żegnając się z nimi, nie zdawał sobie sprawy, że nigdy więcej ich nie zobaczy. Z ponad trzyletniego okresu rozłąki jedyny ślad kontaktu Zygielbojma z dziećmi oraz żoną to ich korespondencja. Niestety, nie zachowały się odpowiedzi Szmula. Najprawdopodobniej spłonęły w trakcie powstania w getcie warszawskim.

Trzecia część ekspozycji poświęcona została II wojnie światowej: od jej wybuchu, przez ucieczkę Szmula Zygielbojma na Zachód, czas powołania bundowskiego działacza do Rady Narodowej, jego przyjazd do Londynu aż do samobójczej śmierci.

Szmul Zygielbojm był działaczem politycznym związanym z socjalistyczną partią Bund; od lutego 1942 r. pełnił funkcję członka Rady Narodowej przy rządzie Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie w Londynie. Jako członek rady informował świat o tragicznym losie polskich Żydów pod niemiecką okupacją.

Zygielbojm to szczególna postać dla naszego regionu. Urodził się w Borowicy w powiecie krasnostawskim. W wieku 10 lat, aby pomóc w utrzymaniu najbliższych, zatrudnił się w fabryce w Krasnymstawie, gdzie zamieszkał wraz z rodziną w 1899 r. Od 1915 r. Zygielbojmowie mieszkali w Chełmie. Tu Szmul wstąpił do lewicowej partii żydowskiej Bund, gdzie szybko doceniono jego talenty organizacyjne i oratorskie. Mieszkał w kamienicy przy ul. Mickiewicza, gdzie obecnie znajduje się tablica pamiątkowa.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaReklama Apostoł
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: OSP PSPTreść komentarza: Według procedury Straż Pożarna Zabezpiecza lądowanie lotniczego pogotowia ratunkowego.Data dodania komentarza: 23.04.2024, 07:32Źródło komentarza: Pow. włodawski. Serce zatrzymało się podczas meczuAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: Mam nadzieję że nowa rada weźmie się do roboty i naprawi najgorsze dziurawe drogi bo poprzednicy tylko robili to pod siebie. Gratuluję wygranym👍Data dodania komentarza: 23.04.2024, 07:10Źródło komentarza: Gm. Białopole. Wyrównana druga tura. Nowym wójtem kobietaAutor komentarza: GorloTreść komentarza: Te, miejscowy? Jak taki jestes ogarniety, powiedz nam, skad sobie wezmiemy jedzenie jak nasza branza rolna zbankrutuje? Kupimy z Ukrainy? To przemysl sobie, co wypisujesz, ukrofilny chlopku, nie za bystry zresztaData dodania komentarza: 22.04.2024, 23:07Źródło komentarza: Gm. Dorohusk. Zgromadzenie rolników rozwiązane. Mają zniknąć do godz.18Autor komentarza: QwertyTreść komentarza: Koniec komuny w gminie białopole i nie będzie ,,jednomyślnie i jednogłośnie''😀Data dodania komentarza: 22.04.2024, 20:52Źródło komentarza: Gm. Białopole. Wyrównana druga tura. Nowym wójtem kobietaAutor komentarza: miejscowyTreść komentarza: A gdyby tak wreszcie poszli po rozum do głowy. Wystarczy ogłosić w mediach, że kto chce może przyjechać na plantację i samemu zerwać owoce na własne potrzeby. Oczywiście płacąc nieco mniej niż na bazarku. Chętnych na pewno nie zabraknie bo owoce prosto z krzaka najlepsze.Data dodania komentarza: 22.04.2024, 17:58Źródło komentarza: Znowu słychać lament plantatorów. Boją się o zbiór truskawek
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama