Chełm: Kobieta na afiszu

  • 28.11.2019, 10:18 (aktualizacja 28.11.2019, 12:43)
  • juna
Chełm: Kobieta na afiszu Anna Wójtowicz- Wnuk Kobiety Chełma: Basia Szarwiło / fot. Anna Wnuk- Wójtowicz
Jest chyba jedną z najbardziej rozpoznawalnych osób w Chełmie. Aktorka i reżyserka Teatru Ziemi Chełmskiej, improwizatorka w Teatrze LUKLA, wokalistka, miłośniczka Osieckiej, ale też po prostu bardzo ciekawa, otwarta i kreatywna kobieta. Trudno sobie wyobrazić chełmską scenę teatralną bez Basi Szarwiło, ale jeszcze trudniej pewnie Basię bez sceny.

Przyznaje, że aktorstwo daje jej możliwość upustu dużej części szaleństw, które ma w duszy. Pierwsze kroki na scenie stawiała jako reżyserka kilkanaście lat temu w Teatrze Tydzień Czasu. - To była taka młodzieżowa, amatorska grupa, pierwszy wyraz mojej szalonej wiary w to, że w Chełmie może powstać teatr - wspomina - To właśnie wtedy na jeden z castingów przyszli Sławoj Czarnota, Agnieszka Szkoda, Andrzej Kuczura, osoby, bez których Teatr Ziemi Chełmskiej nie byłby w tym miejscu, w którym jest dzisiaj – opowiada i dodaje, że gdyby nie ich pierwsze sztuki w Klubie Garnizonowym, nie byłoby pewnie "Głupców z Chełma", "Mayday" i innych spektakli, które przez 10 lat udało się wspólnie zrealizować w naszym mieście.

 W swoim "reżyserskim CV" Basia ma na koncie zarówno duże projekty realizowane w Chełmskim Domu Kultury ( "Opole Osiemdziesiąt", "Pardon, to tu?", czy "Godzina W"), ale też przedstawienie dla nieco mniejszej widowni, jak:"Chodź na słówko", z którego jest bardzo dumna. - Włożyłam w nie naprawdę dużo serca, ale najważniejsze, że podoba się młodym widzom – mówi Basia.

Teraz zmierzyła się z kolejnym teatralnym wyzwaniem. Namówiona przez Jacka Bobrusia ze Stowarzyszenia "Zbyszko" poprowadziła warsztaty i wyreżyserowała spektakl z udziałem osób niepełnosprawnych. Wyznaj, że jeszcze dwa lata temu nie podjęłaby się tego zadania w obawie przed tym, że sobie nie poradzi. Dopiero teraz, dzięki pracy w teatrze improwizacji, poczuła się bogatsza o umiejętności, które pozwoliły jej zrealizować projekt "Akademia Teatralna ze Zbyszkiem".

- To była dla mnie całkiem obca planeta, ale od początku wiedziałam, że spróbujemy zrobić spektakl autorski, oparty na opowieściach osób niepełnosprawnych – opowiada o pracy nad "Dum Spiro Spero". - Czuję się bardzo odpowiedzialna za ten spektakl. Jest niewielki, to zaledwie trzy etiudy, ale żeby te historie mogły ujrzeć światło dzienne, spędziliśmy wiele godzin na warsztatach. Były radości, wzruszenia, niepewność. Z perspektywy tych kilku miesięcy widzę, że tamten czas był bardzo ważny. Ludzie zaczynali się otwierać, wchodzić w ćwiczenia z zaangażowaniem, dzięki temu ta praca dawała mi bardzo dużo energii - wspomina. - W końcowym etapie najbardziej zaczęło mi zależeć nie na tym, by zrealizować swoje plany dotyczące spektaklu, ale na tym, żeby moi aktorzy czuli satysfakcję i zadowolenie. Żeby byli dumni z tego, co udało się nam wspólnie stworzyć. Czas warsztatów i przygotowań był lotem, teraz lądujemy. Mamy wylądować bezpiecznie i to jest moje zadanie – podsumowuje.

A jakie jest jej największe teatralne marzenie?

Marzę o tym, że przyjdzie taki dzień, w którym na przykład w sobotę o godzinie 14 spotykam się z moimi koleżankami i kolegami z Teatru Ziemi Chełmskiej. Siądziemy sobie w kawiarni przy nowiutkim budynku Teatru im. Papużyńskich w Chełmie. To będzie dzień pierwszej premiery w naszej nowej siedzibie. Dopijemy kawę i pobiegniemy do garderoby poganiani przez czujnego inspicjenta...

Portret Basi Szarwiło powstał w ramach projektu fotograficznego "Kobiety Chełma". Jego autorką jest Anna Wójtowicz-Wnuk, która fotografuje i opisuje na swoim blogu "Five o`clock – fotografia po godzinach" ciekawe kobiety z naszego miasta i jego okolic. Na blogu znajdziecie też dłuższą rozmowę z Basią. Z kolei premierę najnowszego spektaklu „Dum Spiro Spero” w jej reżyserii i wykonaniu Akademii Teatralnej ze Zbyszkiem będzie można zobaczyć już w piątek, 29 listopada, o godz. 10 na scenie Chełmskiego Domu Kultury. Wstęp wolny!

juna

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Stefan
Stefan 30.11.2019, 09:08
Powaga nie znam kobiety
Leon Zawodowiec
Leon Zawodowiec 29.11.2019, 20:45
Haha kto to jest?
JB
JB 29.11.2019, 15:40
Bardzo nam potrzeba takich ludzi. Dzięki Basi Szarwiło Chełm jest piękniejszy, a jej postawa pokazuje, że gdzieś tam na dalekich kresach też można robić coś pięknego.

Pozostałe