Dyrektor Chełmskiego Domu Kultury grozi odwołanie

  • 26.11.2019, 13:32 (aktualizacja 28.11.2019, 10:47)
  • AN
Dyrektor Chełmskiego Domu Kultury grozi odwołanie
W związku ze stwierdzeniem nieprawidłowości w Chełmskim Domu Kultury, prezydent Chełma podjął decyzję o wszczęciu procedury zmierzającej do odwołania dyrektor Małgorzaty Paździor – Król. Sprawą zajmie się też rzecznik dyscypliny finansów publicznych.

- Decyzja ta podyktowana jest przede wszystkim nadszarpnięciem zaufania do dyrektora instytucji - argumentuje wiceprezydent Daniel Domoradzki. - Jest to dla mnie decyzja ciężka, ponieważ panią dyrektor cenię, widzę jej zaangażowanie w sprawy prowadzenia tej instytucji kultury, niemniej jednak wyniki kontroli zmuszają nas do podjęcia tych działań.

Procedura odwołania dyrektora domu kultury regulowana jest przepisami ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej. Zgodnie z jej treścią, istnieje konieczność zasięgnięcia opinii stowarzyszeń twórczych współpracujących z instytucją oraz opinii ministra kultury i dziedzictwa narodowego. Pozytywna czy negatywna treść tych opinii nie warunkuje w sposób bezwzględny ostatecznego rozstrzygnięcia, niemniej sam obowiązek ich zasięgnięcia jest i należy się z niego wywiązać. 

- Nieprawidłowości wykazane w toku kontroli dotyczyły m.in. zawierania przez Chełmski Dom Kultury porozumień o współpracy z podmiotami na usługi, które nie wynikają z zakresu działalności statutowej Chełmskiego Domu Kultury, a dotyczą m.in. promowania miasta Chełm i regionu przez te podmioty - informuje Domoradzki.

Kolejny zarzut dotyczy zawierania porozumień, w których nie ma wskazanej wartości wzajemnie świadczonych usług, a tym samym nie uzyskuje się przychodów z ich świadczenia, co narusza przepisy. Kontrolujący zarzucili dyrektor nieprzedkładanie głównemu księgowemu zawieranych przez Chełmski Dom Kultury porozumień, celem dokonywania wstępnej kontroli zgodności operacji gospodarczych i finansowych z planem finansowym oraz kompletności i rzetelności dokumentów dotyczących operacji gospodarczych i finansowych. Najpoważniejszy z zarzutów dotyczy nieustalenia należności pieniężnych przez Chełmski Dom Kultury z tytułu reklam, w związku z zawarciem porozumień o współpracy, w których niewskazana została wartość świadczonych usług, co jest niezgodne z art. 42 pkt. 5 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych.

Jak poinformował wiceprezydent Domoradzki zawiadomienie o ujawnionych okolicznościach wskazujących na naruszenie dyscypliny finansów publicznych złożone zostanie do rzecznika dyscypliny finansów publicznych.

Chcieliśmy porozmawiać z dyrektor Małgorzata Paździor -Król, ale odmówiła komentarza.

AN

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
a88
a88 27.11.2019, 19:11
Szykuje się miejsce dla jakiegoś prezesa z legitymacją ?
Mumuu
Mumuu 27.11.2019, 07:57
Pisiory rozniosą wszystko w pył, byleby tylko wsadzić swoich nieudaczników i płacić im naszymi pieniędzmi.

Pozostałe