Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama Reklama MAREX

Miasto cofa darowiznę

Prezydent miasta nie ma nic przeciwko temu, aby w Chełmie powstał Instytut Nauk Medycznych PWSZ, chce jednak, aby część terenu przy ul. Batorego wróciła do miasta. Rada oraz senat uczelni nie wyrażają zgody na oddanie działek, poza terenami przeznaczonymi pod drogi. Na pozostałą część szkoła ma już bowiem gotowy projekt.
Miasto cofa darowiznę

W lutym tego roku urząd miasta skierował do PWSZ pismo z prośbą o informacje, czy i na jakim obszarze przy Batorego realizowane będą cele statutowe uczelni. Poinformował, iż w przypadku niezrealizowania tych celów konieczny będzie podział geodezyjny działki na część niezbędną oraz zbędną uczelni.

Rektor PWSZ Arkadiusz Tofil potwierdził, iż nieruchomość przy ul. Batorego jest wykorzystywana do realizacji celów statutowych. Dodał również, że uczelnia oczekuje na dotację z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego na budowę Instytutu Nauk Medycznych. W piśmie rektora znalazła się również informacja, że w połowie maja uczelnia zwróciła się do prezydenta miasta z wnioskiem o zatwierdzenie projektu podziału nieruchomości. Jakub Banaszek wydał decyzję administracyjną, którą zatwierdził ten podział.

23 września prezydent złożył oświadczenie w formie aktu notarialnego w sprawie odwołania umowy darowizny, w którym wyznaczono uczelni dwumiesięczny termin na zawarcie umowy przeniesienia prawa własności części terenów na rzecz miasta. Wspomniany dokument został przekazany do PWSZ tuż po rozpoczęciu roku akademickiego, 2 października. W odpowiedzi PWSZ poinformowała, iż rada oraz senat uczelni nie wyrażają zgody na przeniesienie własności na miasto Chełm nieruchomości poza terenami przeznaczonymi pod drogi.

- Miasto Chełm szanuje decyzję władz uczelni. Dalsze kroki w sprawie podejmowane będą w ścisłym kierownictwie UM Chełm, jednak należy podkreślić, iż włodarze miasta w swoich działaniach kierują się przede wszystkim troską o to, aby tereny przy powstającym Instytucie Nauk Medycznych były zagospodarowane - tłumaczy Damian Zieliński z biura prasowego UM. - Warto również podkreślić, iż miasto Chełm, jako jednostka samorządu terytorialnego, dysponuje szerszym niż uczelnia wachlarzem możliwości pozyskiwania środków zewnętrznych, natomiast prezydent Jakub Banaszek chciałby pomóc uczelni, budując wspomniany kompleks.

Zieliński podkreśla, że odwołanie darowizny nie dotyczy działki, na której planowana jest budowa Instytutu Nauk Medyczny, o której była mowa podczas konferencji prasowej zorganizowanej niedawno przez PWSZ, a jedynie nieruchomości, która od kilkunastu lat pozostaje niezagospodarowana.

Rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej wierzy, że rozwój uczelni, a tym samym miasta, jest wspólnym priorytetem i że wszystko zakończy się pozytywnie.

- Na razie jest za wcześnie na jakiekolwiek decyzje, przedstawiliśmy jednomyślne stanowisko rady oraz senatu. Mamy nadzieję, że nasze argumenty spotkają się ze zrozumieniem - podkreśla rektor Tofil. - Teren, który pozostałby nam po cofnięciu darowizny, pozwala tylko na budowę budynku dydaktycznego. W planach mamy jednak dodatkową infrastrukturę, która przyciągnęłaby fachowców i specjalistów medycznych. Tym samym pozostały obszar jest nam niezbędny do realizacji całości zamierzeń wskazanych już w 2014 r. na etapie opracowania zmiany planu zagospodarowania. Udowodniliśmy, że nasza uczelnia rozwija się sprawnie i z sukcesem, szczególnie jeśli dostaje kolejne możliwości na taki rozwój. Mamy więc nadzieję, że uda się dojść do porozumienia.

W ubiegłym tygodniu na konferencji prasowej władze PWSZ przedstawiły koncepcję Instytutu Nauk Medycznych. Inwestycja w zaprezentowanej formie została oszacowana na 35,5 mln zł, z czego 28,5 mln zł pochodzi z dotacji Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W projekcie jest budynek z trzema kondygnacjami o łącznej powierzchni ponad 6000 mkw. Instytut miałby zacząć funkcjonować w czwartym kwartale 2022 r.

Jakub Banaszek już w czasie kampanii wyborczej, w której trakcie ubiegał się o urząd prezydenta, podkreślał, że chciałby, aby w naszym mieście powstał Instytut Nauk Medycznych, a przy nim miasteczko akademickie oraz cały medyczny kompleks przyuczelniany.

- W kampanii wyborczej obiecałem, że jeżeli wygram wybory, to w trakcie pięcioletniej kadencji w Chełmie powstanie Instytut Nauk Medycznych i miasteczko medyczne. Dzisiaj przekazaliśmy dotację z ministerstwa władzom chełmskiej uczelni. Wierzę, że ta inwestycja to nie tylko nowe miejsca pracy, ale pozytywny impuls dla rozwoju miasta i dzięki wspólnej pracy uda się zmienić wizerunek Chełma oraz zatrzymać te negatywne procesy, które dzisiaj gnębią miasto - mówił prezydent w maju tego roku, podczas konferencji prasowej związanej z przekazaniem środków finansowych od ministerstwa dla PWSZ.

Teren przy ul. Batorego trafił w ręce uczelni w 2001 roku. Darowizna została przekazana na realizację działalności statutowej uczelni.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Adam 25.11.2019 19:36
Proszę o wyjaśnienie, czym jest twór pt. " ścisłe kierownictwo"?

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
ReklamaReklama Apostoł
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklamabaner reklamowy
KOMENTARZE
Autor komentarza: Mieszkaniec Dyrekcji DolnejTreść komentarza: Przecież Ceramiczna i Szpitalna były nie tak dawno robione!!!W Chełmie są też inne ulice ,na których czas się zatrzymał w latach 70 czy 80 XX wieku(np.Wołyńska ,Chomentowskiego ,Kilińskiego i wiele innych)Data dodania komentarza: 25.04.2024, 14:20Źródło komentarza: Chełm. Drogowcy zaczęli pracę - są utrudnienia!Autor komentarza: TomcioTreść komentarza: W końcu to ruszyłoData dodania komentarza: 25.04.2024, 13:41Źródło komentarza: Chełm. Drogowcy zaczęli pracę - są utrudnienia!Autor komentarza: WesołyTreść komentarza: To co oferuje Szfranek nie jest jakaś rewelacją dla gminy. Niestety ale jest to jedyna szansa aby ten zalew w końcu zaczął przynosić jakieś zyski. Budowa zalewu była czystą głupotą w zasadzie pod każdym względem. Zalew w sawinie nigdy nie stanie się atrakcją turystyczną . A). Powodów jest 4 ( nie własciwa lokalizacja , niewłaściwe podłoże , zapaść demograficzna , w promieniu 30 km znajdują się inne dużo ładniejsze zbiorniki i jeziora mające zdecydowanie większy potencjał turystyczny) B). Zalew nie spełania roli zbiornika retencyjnego . Co on ma nawadniać ? Jest położony w takim miejscu że w przypadku suszy nie ma możliwości spiętrzenia wody aby nawodnić okoliczne pola . C), Wbrew propagandzie głoszonej przez osoby bez intelektu ZALEW NIE MA SZANS ABY STAĆ SIĘ MOTOREM ROZWOJU DLA SAWINA . Na chwilę obecną zalew przynosi jedynie straty. Koło wędkarskie które operyje na tym zalewie przynosi jedynie drobne kwoty potrzebne na utrzymanie infrastruktury oraz zapewnia wykonywanie prac porzadkowych. Straty jakie przynosi zalew to nie tylko zadłużenie wobec wykonawcy oraz banków które wykupiły dług w formie obligacji . To także straty wynikające z utraconego dochodu.Data dodania komentarza: 24.04.2024, 23:40Źródło komentarza: Gm. Sawin. Marzy o uzdrowisku. Prosi radnych o ziemięAutor komentarza: WesołyTreść komentarza: Trzeba otwierać okna szeroko aby poczuć prawdziwą wieś. Tego telewizornia nie przekaże :DData dodania komentarza: 24.04.2024, 23:15Źródło komentarza: Gm. Sawin. Marzy o uzdrowisku. Prosi radnych o ziemięAutor komentarza: wszyscy wonTreść komentarza: skoro taki ... ... jak motyka został wiceministremData dodania komentarza: 24.04.2024, 21:15Źródło komentarza: Komu od lipca dołożą do rachunków za prąd? Znamy limity zarobków
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama