Grupa przestępcza przemycają ludzi została zatrzymana

  • 22.11.2019, 10:13 (aktualizacja 22.11.2019, 10:39)
  • oprac. MP
Grupa przestępcza przemycają ludzi została zatrzymana
Funkcjonariusze z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej rozbili zorganizowaną grupę przestępczą, która zajmowała się organizowaniem nielegalnego przekroczenia granicy Unii Europejskiej cudzoziemcom pochodzącym z Europy Wschodniej, Azji i Afryki. W toku śledztwa zatrzymano 17 osób.

Grupa przestępcza od początku 2012 r. do czerwca 2019 r. nielegalnie organizowała przekraczanie i pobyt obywatelom krajów z poza Unii Europejskiej. W poniedziałek zatrzymano członków grupy kierowanej przez Krzysztofa Ł., działającej na terenie Kraśnika i współpracującej z przestępcami z innych państw, m.in. Ukrainy, Turcji i Rosji. "Klienci" tej grupy otrzymywali wizy i wjeżdżali na teren polski na podstawie fałszywych dokumentów, udając obywateli Niemiec, Szwecji czy Holandii, by podjąć pracę. Przestępcy wystawiali migrantom oświadczenia fikcyjnych podmiotów gospodarczych oraz zezwolenia o pracę, które pozwalały im znaleźć zatrudnienie. Po przybyciu do Polski osoby te próbowały przedostać się na zachód Europy.

Mundurowi ustalili, że grupa Krzysztofa Ł. zorganizowała  nielegalne przekroczenie granicy RP dla co najmniej 13 019 osób. Za usługi te przestępcy zainkasowali  2 342 000 euro. Przed sądem stanęło 17 osób, w tym szef grupy (62 lata), Marine G. (43 lata) i Natalia B. (51 lat). Usłyszeli oni zarzuty kierowania zorganizowania grupą przestępczą. Wszyscy zatrzymani odpowiadają dodatkowo także za wystawianie dokumentów poświadczających nieprawdę, wyłudzanie poświadczeń nieprawdy, organizacji nielegalnego przekraczania gracy i ułatwiania pobytu cudzoziemcom wbrew przepisom. Grozi im nawet 12 lat pozbawienia wolności. Poza zatrzymaniem funkcjonariusze przeszukali również miejsca, w których grupa prowadziła swoją działalność.

W stosunku do 13 podejrzanych prokurator zastosował zakaz opuszczania kraju, dozór policji i zakaz prowadzenia działalności gospodarczej związanej z organizowaniem cudzoziemcom przekraczania granicy RP, pobytu na terenie kraju oraz wykonywania pracy. Wobec 4 podejrzanych sąd zastosował tymczasowe aresztowanie na okres 3 miesięcy.

oprac. MP

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe