Renowacja cmentarza trwa już dekadę

  • 15.11.2019, 13:18 (aktualizacja 15.11.2019, 18:27)
  • GD
Renowacja cmentarza trwa już dekadę
Podczas tegorocznej kwesty na poprawę wizerunku cmentarza parafialnego zebrano prawie 12,5 tys. zł. W ciągu ostatnich 10 lat gruntownie poprawiona została reprezentacyjna część parkanu krasnostawskiej nekropolii oraz powstało kilka wybrukowanych alejek. Potrzeb jest znacznie więcej, ale wszystko zależy od pieniędzy.

Renowacja ogrodzenia trwa od 2009 roku. Od tamtego czasu udało się już odnowić mur cmentarza od strony ul. Poniatowskiego i osiedla Jagiellońskiego. Osiem lat temu wybrukowana została główna aleja przy kaplicy, ale dopiero w ostatnich trzech latach powstały jej boczne odnogi.

- W tym roku wykonaliśmy część alei w kierunku osiedla Jagiellońskiego. W następnych latach planujemy wybrukowanie alej przy odnowionej przez miasto kwaterze wojskowej oraz trzech odnóg głównej alei w kierunku szkoły podstawowej. Jednocześnie będziemy zmagali się z poprawą ogrodzenia od strony ul. Okrzei. Tutaj konserwator zabytków nie narzucił nam ściśle określonego sposobu wykonania, jak to było w przypadku muru przy ul. Poniatowskiego - mówi ks. Roman Skowron, proboszcz parafii Trójcy Przenajświętszej w Krasnymstawie, która zarządza nekropolią.

Podkreśla, że parafia nie chce zaciągać kredytu na poprawę wizerunku cmentarza. Wszystko jest wykonywane z pieniędzy pochodzących z opłat cmentarnych, ofiar darczyńców, kwest i dotacji.

- W tym roku udało się zebrać podczas kwesty 12 tys. 463 zł. Kwota nie odbiega od średniej z ostatnich lat - mówi proboszcz. I dodaje, że renowacja zabytkowych pomników i nagrobków jest kosztowna. W pierwszej kolejności parafia skupiła się na ogrodzeniu i alejkach.

- Na chwilę obecną udało się dokonać inwentaryzacji około 8 tys. grobów. To połowa wszystkich mogił na cmentarzu. Każdego roku wywieszamy na grobowcach kartki z informacją o przeznaczeniu ich do likwidacji. Forma może wydawać się kontrowersyjna, ale przynosi oczekiwany skutek. Tylko w ten sposób możemy bowiem dowiedzieć się, czy ktoś opiekuje się danymi grobami i mamy kontakt z ich dysponentami w razie różnych zdarzeń - tłumaczy ks. Roman Skowron.

Proboszcz nie ukrywa, że dużym obciążeniem finansowym dla parafii jest wywóz odpadów z cmentarza. Na koniec bieżącego roku płatność za tą usługę wyniesie w granicach 65-70 tys. zł.

GD

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe