Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama Bank Spółdzielczy

Lampy w Chełmie włączają się za późno?

Mieszkańcy osiedla Dyrekcja skarżą się, że w mieście zbyt późno włącza się oświetlenie uliczne. - Trzeba bardzo uważać, bo jest ciemno. Nie dziwię się, że na Piłsudskiego ostatnio doszło do potrącenia, pewnie kierowca nie widział przechodnia - tłumaczy nasza Czytelniczka.
Lampy w Chełmie włączają się za późno?

Jak przekonuje nasza rozmówczyni, nie dość, że mgła utrudnia widoczność, to jeszcze smog zagęszcza powietrze.

- Samochody widzą się dzięki światłom, ale w terenie zabudowanym nie ma obowiązku noszenia odblasków, więc ludzi w takiej szarości nie widać. Przechodząc przez przejścia trzeba naprawdę bardzo uważać - przekonuje kobieta. - Nie zdziwiłabym się, gdyby ludzie zakładali miastu sprawy cywilne za nieoświetlone ulice.

- Miejskie oświetlenie włącza się odpowiednio do wschodów i zachodów słońca w naszej strefie czasowej. Szczegółowy harmonogram jego funkcjonowania opracowywany jest na podstawie danych wynikających z czasu astronomicznego. Przygotowuje się go na cały rok. I tak, np. 8 listopada latarnie są wygaszane o godzinie 6.48 rano, natomiast ponownie włącza się je o godzinie 16.07 - informuje Dominik Gil z gabinetu prezydenta.

Pracownicy departamentu komunalnego, który nadzoruje oświetlenie chełmskich ulic, także otrzymują uwagi, iż latarnie włączane są za późno.

- Dzieje się tak wówczas, gdy panują gorsze warunki pogodowe, np. zachmurzenie znacznie ogranicza dopływ światła dziennego. Z kolei w pogodne dni pojawiają się sygnały, że latarnie uruchamiane są za wcześnie. W tej sytuacji optymalnym jest stosowane rozwiązanie oparte o cykl wschodów i zachodów słońca, a zmiana godzin uruchamiania oświetlenia miejskiego nie jest planowana - dodaje Gil.

Jak wyjaśnia urząd, ręczne sterowanie zautomatyzowanym systemem, który jest dostosowany do naszej strefy czasowej i realizowany za pomocą 250 układów pomiarowych, mogłoby doprowadzić do chaosu i dezorganizacji funkcjonowania oświetlenia na terenie miasta.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Wrrr 19.11.2019 17:37
Trzeba też zauważyć, że w wielu miejscach zamiast latarni mamy kikuty z rur kanalizacyjnych i to od wielu lat. Po każdej kolizj, w której zniszczone zostało oświetlenie (a także inne elementy miejskiej archtektury) nikt tego nie naprawia, bo zawsze tłumaczą, że nie ma pieniędzy, a wystarczyłoby zgłosić szkodę ubezpieczycielowi sprawcy.

Lokalny patriota 16.11.2019 21:53
Jakoś za poprzedniej władzy nie, było z tym problemów. Teraz będą oszczędzać na prądzie kosztem ludzkiego życia.

miejscowy 20.11.2019 08:40
Ty patriota masz ciasny umysł i krótką pamięć. Za poprzedniej władzy wyłączona była co druga latarnia w celu zmniejszenia zużycia energii.

Chełmianka 15.11.2019 13:50
Najlepiej jest powiedziec ze tak ma lub musi byc . Jak zawsze nie liczy sie zdrowie i życie człowieka ktorego nie jest widać tylko koszty ktore trzeba ponosić za wcześniejsze włączenie latarni . Tragedia . Znów na wszystkim się oszczędza może zrezygnyjmy z choć małej części jakis premi i nagród i zacznijmy dokladać do utrzymania miasta bo z tego co wiem niektorym firmom narzuca się za ile co mają w miescie zrobić gdzie inne firmy licza 3 razy wiecej a poźniej wszyscy zdziwieni że dana firma w miescie jest zadłużona . Zawsze tak bedzie jak koszty czegos przekraczają sumę jaką miasto daje na ich realizację !

Jar 16.11.2019 09:27
Moze czas pomyslles o oswietleniu ledowym i ekonomicznym tak wtedy koszty sie zmnniejszą Proste rozwionzanie Ale poco polityka z czegos trzeba doić zeby zostalo na koniec roku

miejscowy 20.11.2019 08:46
Masz rację, tylko nie do końca. Wiesz ile kosztuje jedna oprawa LED? Pomnóż to przez 9000 i zastanów się skąd wziąć kasę. Ponadto nie znasz uwarunkowań specyfiki funkcjonowania oświetlenia w mieście, więc proste rozwiązania zachowaj dla siebie.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Mieszkaniec Dyrekcji DolnejTreść komentarza: Przecież Ceramiczna i Szpitalna były nie tak dawno robione!!!W Chełmie są też inne ulice ,na których czas się zatrzymał w latach 70 czy 80 XX wieku(np.Wołyńska ,Chomentowskiego ,Kilińskiego i wiele innych)Data dodania komentarza: 25.04.2024, 14:20Źródło komentarza: Chełm. Drogowcy zaczęli pracę - są utrudnienia!Autor komentarza: TomcioTreść komentarza: W końcu to ruszyłoData dodania komentarza: 25.04.2024, 13:41Źródło komentarza: Chełm. Drogowcy zaczęli pracę - są utrudnienia!Autor komentarza: WesołyTreść komentarza: To co oferuje Szfranek nie jest jakaś rewelacją dla gminy. Niestety ale jest to jedyna szansa aby ten zalew w końcu zaczął przynosić jakieś zyski. Budowa zalewu była czystą głupotą w zasadzie pod każdym względem. Zalew w sawinie nigdy nie stanie się atrakcją turystyczną . A). Powodów jest 4 ( nie własciwa lokalizacja , niewłaściwe podłoże , zapaść demograficzna , w promieniu 30 km znajdują się inne dużo ładniejsze zbiorniki i jeziora mające zdecydowanie większy potencjał turystyczny) B). Zalew nie spełania roli zbiornika retencyjnego . Co on ma nawadniać ? Jest położony w takim miejscu że w przypadku suszy nie ma możliwości spiętrzenia wody aby nawodnić okoliczne pola . C), Wbrew propagandzie głoszonej przez osoby bez intelektu ZALEW NIE MA SZANS ABY STAĆ SIĘ MOTOREM ROZWOJU DLA SAWINA . Na chwilę obecną zalew przynosi jedynie straty. Koło wędkarskie które operyje na tym zalewie przynosi jedynie drobne kwoty potrzebne na utrzymanie infrastruktury oraz zapewnia wykonywanie prac porzadkowych. Straty jakie przynosi zalew to nie tylko zadłużenie wobec wykonawcy oraz banków które wykupiły dług w formie obligacji . To także straty wynikające z utraconego dochodu.Data dodania komentarza: 24.04.2024, 23:40Źródło komentarza: Gm. Sawin. Marzy o uzdrowisku. Prosi radnych o ziemięAutor komentarza: WesołyTreść komentarza: Trzeba otwierać okna szeroko aby poczuć prawdziwą wieś. Tego telewizornia nie przekaże :DData dodania komentarza: 24.04.2024, 23:15Źródło komentarza: Gm. Sawin. Marzy o uzdrowisku. Prosi radnych o ziemięAutor komentarza: wszyscy wonTreść komentarza: skoro taki ... ... jak motyka został wiceministremData dodania komentarza: 24.04.2024, 21:15Źródło komentarza: Komu od lipca dołożą do rachunków za prąd? Znamy limity zarobków
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama