Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Baner reklamowy - firmy Północ Nieruchomości
Reklama

Segregacja śmieci obowiązkowa

Limity w Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych zostały zniesione przez radę miasta. Nowe przepisy wejdą w życie od nowego roku. Od stycznia każdy też musi segregować śmieci.
Segregacja śmieci obowiązkowa

Zmiana przepisów dotyczących PSZOK to bez wątpienia ukłon w stronę mieszkańców. Podjęta w poprzedniej kadencji uchwała o limitach dla chełmian wywołała sporo kontrowersji. Mieszkańcy byli oburzeni tym, że muszą dowozić odpady do punktu własnym transportem i dodatkowo muszą się pilnować, aby nie przekroczyć granicy zapisanej w przepisach, bo może ich to słono kosztować. W uchwale rady miasta podjętej w 2017 roku znalazł się zapis mówiący o 300-kilogramowym, rocznym limicie selektywnie zbieranych odpadów komunalnych, które mieszkańcy danej nieruchomości mogą dostarczyć w ciągu roku kalendarzowego do PSZOK w ramach podatku śmieciowego.

Temat "śmieciowy" wywołał gorącą dyskusję wśród członków komisji porządku publicznego i inwentaryzacji mienia komunalnego. Radny Tomasz Kazimierczak zauważył, że mieszkańcy dostają od miasta za mało worków, więc dokupują je sami, ale nie zawsze w takich kolorach, jak wymaga tego regulamin.

- Co w związku z tym będzie się działo po nowym roku - dopytywał. - Czy, aby śmieci zostały odebrane, trzeba będzie je umieścić wyłącznie w workach odpowiedniego koloru? Usłyszał w odpowiedzi, że od nowego roku worki będą dostarczane bez ograniczeń, zgodnie z zasadą worek za worek.

Z kolei radny Piotr Malinowski chciał wiedzieć, czy gmina nadal jest właścicielem śmieci. W tej kwestii nic się nie zmieniło. Natomiast radny Marek Sikora dopytywał, czy w związku z tym, że wszyscy muszą od stycznia segregować, miasto ma w planach edukację mieszkańców. Radna Agata Fisz pytała z kolei o to, ilu mieszkańców segreguje  odpady, a ilu nie. Dowiedziała się, że jeśli chodzi o domy jednorodzinne, to segregacja przebiega bez problemu, ale w budynkach wielorodzinnych pozostawia wiele do życzenia.

- Jeśli chodzi o gospodarstwa jednorodzinne, to 98 proc. segreguje śmieci, 2 proc tego nie robi. Jeśli chodzi o osiedla, to trzy spółdzielnie mieszkaniowe nie zadeklarowały segregacji - wyjaśniła pracownica urzędu.

Na razie rada miasta nie zajmowała się wysokością podatku śmieciowego, jednak wszystko wskazuje na to, że mieszkańców Chełma czeka wkrótce podwyżka.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklamabaner reklamowy
Reklama
Reklama
Reklama