Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama baner reklamowy

Jesienna szklanka na drodze

Nie tylko śnieg sprawia, że nasz samochód może wpaść w poślizg. Równie niebezpieczne pod tym względem są liście zalegające na jezdni, a także tzw. czarny lód. Miejmy na uwadze te zjawiska, podróżując we mgle oraz przez zadrzewione tereny.
Jesienna szklanka na drodze

Jesień to zdradliwa pora roku, ponieważ zaskakuje nas zmiennymi temperaturami, zarówno powyżej, jak i poniżej 0 st. C. Do tego dochodzą opady i przymrozki, a tym samym gołoledź, czyli właśnie "czarny lód". To ledwie dostrzegalna warstwa wody, która zamarza nocą i utrzymuje się jeszcze jakiś czas po wschodzie słońca. Sprawia ona, że koła mają znacznie słabszą przyczepność, a tym samym wydłuża się droga hamowania samochodu. O ile w mieście na to zjawisko natknąć można się sporadycznie, o tyle o tej porze roku jest ono częste na zalesionych, wodnych czy bagiennych terenach. Jeśli pojazd wpadnie w poślizg, nawet najbardziej zaawansowane systemy bezpieczeństwa mogą nas nie uchronić przed wypadnięciem z drogi czy zderzeniem z przeszkodą.

Innym zagrożeniem są liście na drogach. Suche zostaną zdmuchnięte przez pędzący samochód, ale mokre są tak samo śliskie, jak lód. Przejechanie po nich i nagłe wykonanie skrętu może spowodować, że stracimy kontrolę nad samochodem. Nawet jeśli posiadamy ABS, w tej sytuacji nie zapewni on nam bezpiecznego hamowania. Podróżując więc drogą, na której leżą warstwy liści, nie naciskajmy zbyt mocno pedału gazu i zachowujmy właściwy odstęp od poprzedzającego nas pojazdu.

Jak uchronić się przed poślizgiem? Przede wszystkim ostrożną i spokojną jazdą. Bardzo pomocne są także dobre zimowe opony. Jeśli jeszcze ich nie wymieniliście, warto to zrobić. Alternatywą jest ogumienie całoroczne, sprawdzające się w letnich, zimowych i zmiennych warunkach.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklamabaner reklamowy
Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
KOMENTARZE
Autor komentarza: Mieszkaniec Dyrekcji DolnejTreść komentarza: Przecież Ceramiczna i Szpitalna były nie tak dawno robione!!!W Chełmie są też inne ulice ,na których czas się zatrzymał w latach 70 czy 80 XX wieku(np.Wołyńska ,Chomentowskiego ,Kilińskiego i wiele innych)Data dodania komentarza: 25.04.2024, 14:20Źródło komentarza: Chełm. Drogowcy zaczęli pracę - są utrudnienia!Autor komentarza: TomcioTreść komentarza: W końcu to ruszyłoData dodania komentarza: 25.04.2024, 13:41Źródło komentarza: Chełm. Drogowcy zaczęli pracę - są utrudnienia!Autor komentarza: WesołyTreść komentarza: To co oferuje Szfranek nie jest jakaś rewelacją dla gminy. Niestety ale jest to jedyna szansa aby ten zalew w końcu zaczął przynosić jakieś zyski. Budowa zalewu była czystą głupotą w zasadzie pod każdym względem. Zalew w sawinie nigdy nie stanie się atrakcją turystyczną . A). Powodów jest 4 ( nie własciwa lokalizacja , niewłaściwe podłoże , zapaść demograficzna , w promieniu 30 km znajdują się inne dużo ładniejsze zbiorniki i jeziora mające zdecydowanie większy potencjał turystyczny) B). Zalew nie spełania roli zbiornika retencyjnego . Co on ma nawadniać ? Jest położony w takim miejscu że w przypadku suszy nie ma możliwości spiętrzenia wody aby nawodnić okoliczne pola . C), Wbrew propagandzie głoszonej przez osoby bez intelektu ZALEW NIE MA SZANS ABY STAĆ SIĘ MOTOREM ROZWOJU DLA SAWINA . Na chwilę obecną zalew przynosi jedynie straty. Koło wędkarskie które operyje na tym zalewie przynosi jedynie drobne kwoty potrzebne na utrzymanie infrastruktury oraz zapewnia wykonywanie prac porzadkowych. Straty jakie przynosi zalew to nie tylko zadłużenie wobec wykonawcy oraz banków które wykupiły dług w formie obligacji . To także straty wynikające z utraconego dochodu.Data dodania komentarza: 24.04.2024, 23:40Źródło komentarza: Gm. Sawin. Marzy o uzdrowisku. Prosi radnych o ziemięAutor komentarza: WesołyTreść komentarza: Trzeba otwierać okna szeroko aby poczuć prawdziwą wieś. Tego telewizornia nie przekaże :DData dodania komentarza: 24.04.2024, 23:15Źródło komentarza: Gm. Sawin. Marzy o uzdrowisku. Prosi radnych o ziemięAutor komentarza: wszyscy wonTreść komentarza: skoro taki ... ... jak motyka został wiceministremData dodania komentarza: 24.04.2024, 21:15Źródło komentarza: Komu od lipca dołożą do rachunków za prąd? Znamy limity zarobków
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama