Gm. Chełm: Walczą o przywrócenie 11-stki

  • 08.11.2019, 11:06
  • TS
Gm. Chełm: Walczą o przywrócenie 11-stki
Mieszkańcy gminy Chełm zbierają podpisy pod petycją w sprawie przywrócenia do niektórych podmiejskich miejscowości autobusu linii nr 11. W ciągu kilku dni opowiedziało się za tym już kilkadziesiąt osób, ale podpisy są jeszcze zbierane. Petycja ma trafić nie tylko do gminnych urzędników, ale także na biurko prezydenta Chełma Jakuba Banaszka. Sprawą mieszkańcy chcą również zainteresować świeżo upieczonego posła z naszego regionu Jacka Sasina.

W połowie tego roku "jedenastka" Chełmskich Linii Autobusowych przestała dowozić ludzi do Okszowa, Kozy Gotówki i Srebrzyszcz. Umowa między miastem a gminą, dotycząca publicznego transportu zbiorowego w gminie Chełm, została rozwiązana. Miasto nie chciało bezpłatnie wozić mieszkańców gminy. Domagało się, aby partycypowała w kosztach przejazdu. Z kolei zdaniem władz gminy Chełm proponowane przez miasto stawki były nie do zaakceptowania. Dlatego też od połowy roku kursy linii nr 11, 11A i 30 kończą swój bieg na ul. Okszowskiej, w zajezdni CLA.

Mieszkańcy zainteresowanych wsi, tj.: Okszowa, Kozy Gotówki i Srebrzyszcz postanowili wziąć sprawy w swoje ręce. Zbierają podpisy pod petycją przywrócenia linii nr 11 do ich miejscowości.

- Mocno odczuwamy brak "jedenastki". Linia ta dawała nam bezpośrednie połączenie do szkół, gmachu oraz innych instytucji i zakładów w tamtym rejonie miasta. Niestety, od czerwca jest to utrudnione. Wprowadzono co prawda kursy prywatnych przewoźników – linię 120 z Rudy-Huty oraz Finezję, ale dojeżdżają one odpowiednio tylko do hotelu Kamena oraz dworca PKS – tłumaczy pani Teresa, jedna z mieszkanek Okszowa. - Dotarcie do szkół oraz pracy znacznie się wydłużyło, trzeba przesiadać się w inne autobusy miejskie lub iść pieszo. Ponadto w komunikacji firmy Finezja nie ma zniżek dla emerytów i rencistów. Płacą za bilety po 3 zł. Na tym jednak nie koniec. Autobusy CLA były lepiej dostosowane dla osób starszych i niepełnosprawnych, zwłaszcza tych jeżdżących na wózkach – dodaje.

Pod petycją dotyczącą przywrócenia w gminie Chełm kursów linii nr 11 podpisało się już kilkadziesiąt osób. Podpisy cały czas są zbierane.

- Petycję złożymy do gminy Chełm, Urzędu Miasta Chełm oraz posła Jacka Sasina. Wielu z nas głosowało na niego, dlatego teraz liczymy, że nam pomoże – mówią zgodnie mieszkańcy zainteresowanych miejscowości.

- Zakończyliśmy współpracę z Chełmskimi Liniami Autobusowymi, bo przewoźnik ten za funkcjonowanie linii nr 11 zażądał od nas zbyt dużo pieniędzy. Kwota znacznie przekraczała możliwości gminnego budżetu, tj. 500 tys. zł rocznie plus dochody ze sprzedaży biletów. Składową tej sumy jest bardzo wysoki koszt tzw. 1 wozokilometra, wyliczony przez CLA na 8,87 zł brutto – tłumaczy Wiesław Kociuba, wójt gminy Chełm. - Nie mogliśmy przystać na takie warunki. 500 tys. zł rocznie za jedną linię to kwota wręcz zaporowa. Jeśli mieszkańcy złożą do nas petycję, możemy ponowić rozmowy z CLA, ale jeśli przewoźnik nie zmieni swojego stanowiska co do kwoty, to na pewno nie osiągniemy porozumienia – dodaje wójt.

Mieszkańcy liczą, że w rozwiązaniu problemu pomoże im poseł Jacek Sasin.

- Być może wpłynie on na władze Chełma, aby zmieniły swoje stanowisko. W końcu my, mieszkańcy Okszowa, Kozy Gotówki i Srebrzyszcz uczymy się w Chełmie, pracujemy, leczymy i robimy zakupy. Nasze pieniądze tak samo trafiają zatem do budżetu miejskiego, więc czemu mamy być pomijani w kwestii komunikacji publicznej? Zajezdnię CLA, a najbliższy przystanek w Okszowie dzieli raptem 1,5 km. Czy ta odległość naprawdę jest aż tak wielkim problemem? – zastanawiają się mieszkańcy Okszowa.

TS

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Kamil
Kamil 08.11.2019, 20:05
Od zajezdni cla do okszowa na pętlę po kościołem niecałe 2km
Pół bańki to sporawo za taką odległość
Kociaba
Kociaba 08.11.2019, 18:16
Ludzoe petycje piszą. A to zasługa wójta Gminy CHEŁM , prosił o głosy ale Okszów w głębokim poszanowaniu ma ....

Pozostałe