Raport: Lubelskie się wyludnia

  • 07.11.2019, 14:23 (aktualizacja 07.11.2019, 15:02)
  • MP
Raport: Lubelskie się wyludnia
Główny Urząd Statystyczny opublikował w ostatnim czasie raport, z którego wynika, że od zeszłego roku z województwa lubelskiego ubyło blisko 10 000 osób.

W porównaniu z 2018 r. liczba mieszkańców województwa lubelskiego zmalała o 9 400 i to niemal we wszystkich regionach, oprócz powiatu lubelskiego, którego może pochwalić się wzrostem (głównie gminy Głusk, Wólka i Konopnica). Co jest przyczyną niżu demograficznego? Przede wszystkim ujemny przyjazd naturalny i wszelkiego rodzaju wyjazdy, głównie w poszukiwaniu pracy. Najbardziej wyludnione regiony to powiat hrubieszowski, Tomaszów Lubelski, Ryki, a także Chełm. Samo miasto Lublin zanotowało równowagę, ponieważ stale liczy ok. 334 000 osób.

Kolejny niepokojący wniosek GUS to malejąca liczba dzieci i wzrost liczby starszych mieszkańców Lubelszczyzny. Dodatni przyrost naturalny odnotowano jedynie w Białej Podlaskiej, ale niewielki, bo jedynie 0,5%. Na minusie są natomiast Chełm, Lublin i Zamość.

Niepokoić może fakt, że systematycznie maleje liczba dzieci. Jednocześnie rośnie grono starszych mieszkańców. Wśród większych miast dodatni przyrost naturalny odnotowano jedynie w Białej Podlaskiej. Wyniósł on jednak zaledwie 0,5 proc. Lublin, Zamość i Chełm są na minusie.

MP

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Michał
Michał 08.11.2019, 20:21
No to sie dowiedzialem ile osób w Chełmie ubyło ciężko było podać konkrety ile osob ubyło ile sie urodziło
miejscowy
miejscowy 08.11.2019, 09:19
Polska "B" to mało powiedziane. Żeby prawidłowo to określić, to należałoby zwiększyć ilość liter w alfabecie.

Pozostałe