Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Emka 3.2024 życzenia
Reklama Bank Spółdzielczy

Agencja wypłaca, ale nie wszystko

Trwa wypłata zaliczek dopłat bezpośrednich i obszarowych za 2019 rok. Pod koniec ubiegłego tygodnia Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa chwaliła się 4 miliardami złotych przelanymi na konta rolników. W powiecie chełmskim nie wszyscy ucieszą się z przelewów. Rekordowo duża liczba kontroli wydłuża proces weryfikacji wniosków.
Agencja wypłaca, ale nie wszystko

Jak podaje ARiMR, zaliczki w 2019 r. przekazywane są polskim rolnikom na najwyższym dopuszczonym w Unii Europejskiej poziomie. W przypadku dopłat bezpośrednich wynoszą one 70 proc. stawki, 85 proc. - w przypadku płatności PROW.

Warunkiem wypłaty zaliczek płatności obszarowych (płatności ONW, płatność rolno-środowiskowo-klimatyczna, płatność ekologiczna oraz premia pielęgnacyjna i premia zalesieniowa) jest zakończenie kontroli administracyjnej, a przy zaliczkach płatności bezpośrednich wymagane jest jeszcze zakończenie kontroli na miejscu. Zaliczki są naliczane i wypłacane do działek, co do których agencja nie ma żadnych zastrzeżeń. Przeważnie pracownicy agencji poprzestają na kontroli lustracyjnej w systemie. W tym roku jednak bardzo dużo gospodarstw podlega sprawdzeniu w terenie. Powiat chełmski został wytypowany do takich szczegółowych kontroli.

- Mamy 2,5 tys. wylosowanych podmiotów, które podlegają kontroli. To najwięcej w Polsce - powiedziała Barbara Kubisiak, kierownik biura powiatowego w Chełmie Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa podczas sesji Rady Gminy Leśniowice. W ubiegłym tygodniu odpowiadała na pytania radnych i sołtysów i informowała o procedurach związanych z analizą wniosków składanych przez rolników. Mówiła też o licznych kontrolach. - To niestety wydłuża proces realizacji płatności końcowych - dodała.

O planowanej weryfikacji wniosków w terenie rolnicy są zwykle zawiadamiani na 48 godzin wcześniej. Mogą być w trakcie kontroli obecni, ale nie zawsze jest to konieczne. Gdy zostaną im przesłane protokoły, mają prawo do złożenia odwołania, które powinno być skierowane do lubelskiego oddziału agencji.

W powiecie chełmskim złożono 9 tys. 600 wniosków obszarowych. Niemal 30 proc. z nich musiało zostać skontrolowanych w terenie. Także wylosowano do sprawdzenia ponad 1200 wniosków rolników ubiegających się o płatności rolno-środowiskowe.

Przekazywanie zaliczek zakończy się 30 listopada, a od dnia 2 grudnia rozpocznie się realizacja pełnych płatności. Pula środków przeznaczonych na dopłaty bezpośrednie w skali kraju wynosi ok. 15 mld zł. Z kolei maksymalna kwota na realizację płatności obszarowych PROW to ok. 2,86 mld zł.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Marek 05.12.2019 20:48
Nie wierzę w ani jedno słowo o wypłatach zaliczek bezpośrednich, dopłat i wypłat suszowego. Agencja leci sobie w kulki z rolnikami. Wydłuża kontrolę, robi ogrt ilości tych kontroli, wszelakiej maści. Najmuje zewnętrzne firmy do wykonania tych kontroli. Za tym wszystkim idą na przemianowanie i wyprowadzenie z agencji ogromnych pieniędzy. Potem udają że za mało mają urzędników do obsługi rolników. Wnioski są rozpatrywane latami. Młody rolnik w tym czasie staje się za stary do swego wniosku. Ja osobiście nie znam rolnika co by dostał zaliczkę, suszowe czy dopłaty,

ReklamaDaniłosio życzenia 3.2024
Reklama
Reklama
Reklama