Zamieszanie ze stypendiami

  • 07.11.2019, 08:48
  • AN
Zamieszanie ze stypendiami
Najpierw rodzice otrzymali w szkołach informację, że w ramach stypendium socjalnego refundacji podlegają wydatki poniesione w okresie od 1 lipca do 30 czerwca roku następnego. Teraz okazuje się, że honorowane mają być tylko faktury, które zostały wystawione od 1 września.

- Jak tak można oszczędzać na dzieciach? Bo chyba o to chodzi, aby teraz odrzucić większą część faktur - pyta nasza Czytelniczka, która zaalarmowała nas o postępowaniu urzędu. - Przecież rzeczy potrzebne do szkoły kupuje się przed rozpoczęciem roku. Tak było zawsze, tak określał regulamin. Nie rozumiem, dlaczego nagle zostało to zmienione, i to na dodatek na zasady niezgodne z prawem.

Rzeczywiście w regulaminie uchwalonym przez radę miasta jest zapis o refundacji od lipca do końca czerwca roku następnego. Nie obejmuje to jedynie opłat za abonament internetowy, który może być refundowany od września. Tymczasem przed dwoma tygodniami, jak twierdzi nasza rozmówczyni, szkoły zostały poinformowane o tym, że po uzgodnieniu z panią skarbnik decyzje będą wydawane dwa razy w roku szkolnym. Pierwsza przyznana będzie za okres od września 2019 r. do grudnia 2019, w związku z tym placówki mają uczulić wnioskodawców, że faktury będą honorowane za dany okres, na jaki jest wydana decyzja.

- Taką informację otrzymałam w szkole. Mogę składać tylko faktury z zakupów od września do grudnia - wyjaśnia zdenerwowana matka.

O nowe zasady spytaliśmy ratusz. Departament Edukacji i Sportu twierdzi, że nie dotarły do niego w tym zakresie żadne pytania i sygnały ze strony wnioskodawców oraz nie było zgłoszonych żadnych wątpliwości i wyjaśnień ze strony jednostek podległych.
- Być może doszło do niezrozumienia lub niewłaściwej interpretacji zasad, w myśl których wydawane są dwie, a nie jedna decyzja - czytamy w odpowiedzi z urzędu. - Z uwagi na zobowiązania i warunki budżetowe decyzje dotyczące przyznawania pomocy materialnej o charakterze socjalnym będą wydawane dwa razy w roku szkolnym 2019/2020. Pierwsza decyzja przyznająca dotyczy okresu wrzesień-grudzień, druga okresu styczeń-czerwiec. W związku z tym koszty poniesione od września do grudnia nie mogą być uwzględnione w rozliczeniu decyzji za okres styczeń-czerwiec.

Departament zapewnia, że regulamin jako dokument nie podlegał od czasu jego wdrożenia w życie żadnym zmianom. Z odpowiedzi, jaką otrzymaliśmy, wynika więc, że rodzice nie powinni mieć problemów z uzyskaniem refundacji za faktury z datą od 1 lipca. Czy rzeczywiście tak będzie? Do sprawy wrócimy.

AN

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
miejscowy
miejscowy 07.11.2019, 10:37
No i jak by nie patrzył to zostaje luka pomiędzy czerwcem, a wrześniem. I wszystko teoretycznie gra.
stypendystka
stypendystka 08.11.2019, 11:19
zawsze ale to zawsze stypendia są wypłacane przez 10 miesięcy, wrzesień-czerwiec, za okres nauki

Pozostałe