Ćwierć MPGK do sprzedaży

  • 04.11.2019, 08:06
  • AN
Ćwierć MPGK do sprzedaży
30 mln zł to minimum, za jakie Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej chce sprzedać 25 proc. udziałów w spółce. Pieniądze trafią do miasta i będą mogły być przeznaczone na realizację inwestycji.

Na ostatniej sesji rada miasta przychyliła się do wniosku prezydenta Chełma dotyczącego wyrażenia zgody na przeprowadzenie tej transakcji. Jest zielone światło, ruszają więc przygotowania.

Chodzi o zbycie nie więcej niż 25 proc. udziałów. W zamian za to nabywca będzie mógł wprowadzić do rady nadzorczej jednego swojego reprezentanta. Prezes spółki Marcin Czarnecki nie ukrywa, że chce skorzystać z pakietu pomocy finansowej dla miast małych i średnich, oferowanej przez Polski Fundusz Rozwoju. Dzięki takiemu rozwiązaniu spółka tak naprawdę w zamian za udziały dostałaby kredyt, który byłby spłacany, np. przez 20 lat. Po tym okresie udziały wróciłby do miasta.

Polski Fundusz Rozwoju przeprowadził już nawet wstępną analizę potencjału tej transakcji. Kapitał zakładowy spółki wynosi 49 mln 180 tys. zł i dzieli się 98 tys. 360 udziałów w wysokości 500 zł każdy. Natomiast wycena spółki z 31 maja 2019 roku, według metody zdyskontowanych przypływów, netto wynosi 58 mln 514 tys. zł, według wyceny księgowej jest to 56 mln 089 tys. zł.

Temat wywołał ożywioną dyskusję na komisji budżetu. Radni chcieli wiedzieć, czy transakcja jest bezpieczna, czy wiadomo, kto jest zainteresowany udziałami, a także czy sprzedaż będzie miała wpływ na opłaty za usługi świadczone przez spółkę.

AN

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe