Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Baner reklamowy - firmy Północ Nieruchomości
Reklama Stachniuk Optyk

Chełm: Kaplica Bielskich odzyskuje blask

Parafia Rozesłania św. Apostołów podjęła się modernizacji zabytkowego budynku na cmentarzu parafialnym przy ul. Lwowskiej. Kaplica rodu Bielskich powstała jeszcze na początku XIX w. doczeka się remontu dzięki wsparciu finansowemu władz miasta oraz Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Lublinie
  • Źródło: Miasto Chełm
Chełm: Kaplica Bielskich odzyskuje blask

Autor: Facebook Miasto Chełm

Kaplica Bielskich pełniła po II wojnie światowej rolę magazynu dla grabarzy, co spowodowało, że nie tylko straciła swój pierwotny charakter, ale również ulegała stopniowym uszkodzeniom. Wkrótce jednak ma się to zmienić. Prace budowlane poprzedziły badania archeologiczne:

- Zlokalizowano wejście do krypty, które prawdopodobnie po wyczerpaniu przestrzeni grobowej najpierw zostało zamurowane i zasypane, a w latach ‘60 XX wieku w miejscu schodów wymurowano grób. Archeolodzy bez wejścia do krypt ustalili, że wewnątrz znajduje się co najmniej 6 metalowych trumien. Tymczasem wewnątrz samej kaplicy wisiała dotychczas tylko jedna tablica nagrobna, ale po kwerendzie przedwojennej prasy ustalono nekrologii jeszcze pięciu członków familii spoczywających w kryptach. Gdy kaplica pełniła jeszcze role rodzinnego grobowca, wewnątrz stał ołtarz z otoczonym kultem obrazem Świętej Rodziny - informują władze miasta na swoim profilu na Facebooku. 

Po wojnie w kaplicy powstało mauzoleum, w których spoczęli chełmianie polegli w II wojnie światowej. Na czas prowadzonego remontu zabrano stamtąd urny, które być może nie wrócą na swoje dotychczasowe miejsca. Parafia rozważa bowiem możliwość utworzenia na terenie cmentarza Muru Męczeństwa, w którym umieszczono by pamiątki z mauzoleum.

Prace restauracyjne wykonują pracownicy Przedsiębiorstwa Usług Mieszkaniowych w Chełmie. Wykonali już izolację fundamentów, renowację tynków wewnętrznych i zewnętrznych kaplicy, zdemontowali zniszczoną podsufitkę, a także wzmocnili i zaimpregnowali konstrukcję dachu. 

Do wykonania na wiosnę pozostała tylko wymiana posadzki na kamienną oraz aranżacja wnętrza obiektu. Być może uda się w części zrekonstruować ołtarz i umieścić w nim reprodukcję obrazu Świętej Rodziny. Nowa aranżacja zakłada także umieszczenie szerszych informacji o fundatorach kaplicy oraz – wspólnie z Muzeum Ziemi Chełmskiej – udostępnienie tego dziedzictwa mieszkańcom i turystom.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama